Zelená lékárna: Kráska plná vitaminů
Lichořeřišnice ozdobí zahradní plot i obohatí váš talíř. Podívejte se, na kolik způsobů lze tuto šťavnatou rostlinku využít.
marianne.cz
Bylinky jsou skvělým pomocníkem při posílení zdraví, a to zvláště v zimních měsících. Ale nenechte se zmást – posilovat imunitu se vyplatí i v létě. Protože pak budete připraveni na chladný podzim a nemoc vás neskolí.
TEXT: Alexandra Koutná
Zvládnout chladné měsíce bez nemocí je v poslední době velká výzva. Jak se můžeme vydat přírodní cestou a pomocí bylinek podpořit naši obranyschopnost, věděli naši předkové možná mnohem víc než my. Zkusme proto čerpat z jejich zkušeností. Není to ani nijak složité. V první řadě je důležité konzumovat co nejvíce tuzemského ovoce, zeleniny a dopřát prostor také bylinkám. Obsahují totiž látky slučitelné s požadavky našeho imunitního systému – je v nich množství vitaminů, minerálů i éterických olejů, hořčin a tříslovin. Mezi nejdůležitější vitaminy pro naši imunitu patří vitamin C.
Chrání buňky před oxidačními procesy a negativním působením volných radikálů. Obsahuje jej kupříkladu kyselé zelí, černý rybíz, šípky či rakytník. Pokud vás nejvíc trápí kašel, ještě než vyrazíte do lékárny, sáhněte po rychlém přírodním receptu, kdy stačí smíchat nadrobno nakrájenou cibuli a dvě lžíce medu. Nechte hodinu odstát a skvělý sirup proti kašli je na světě. Při horečce zase nejdřív vyzkoušejte horký bylinkový či zázvorový čaj.
Tip redakce:
V době, kdy se zdá, že na nás útočí nebezpečné viry na každém rohu, nesmíme zapomínat ani na ta nejjednodušší doporučení – pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek spánku a pozitivní mysl. Ty dovedou zázraky a pomohou našemu imunitnímu systému ve zdraví přečkat nelehké období.
Budete potřebovat: po 30 g sušeného jitrocele a tymiánu, 20 g sušeného bezového květu, po 10 g sušené šalvěje a šípků
Příprava:
1. Všechny suroviny smíchejte a vložte do čajové dózy. Uskladněte na tmavém místě.
2. Čajovou lžičku směsi zalijte 250 ml horké vody. Nechte zakryté 10 minut louhovat. Čaj sceďte, případně oslaďte medem. Dětem jej můžete zředit vodou nebo šťávou. V létě vyzkoušejte čaj namíchat z čerstvých surovin. Pít ho lze i jako čtyř- až šestitýdenní kúru, mezitím je potřeba alespoň dvoutýdenní pauza.
Účinky: Čaj podpoří obranyschopnost těla, obzvlášť v chřipkovém období. Často postačí i čaj jen z jedné z těchto bylin – velmi oblíbený je bezový květ. Čaj z něj má příjemně nasládlou chuť. Podporuje pocení a pomáhá v boji proti bakteriím a virům. Pokud máte v oblibě spíše kořenité chuti, doporučujeme čaj z šalvěje proti bolestem v krku a zánětům v dutině ústní nebo tymiánu, který rozpouští hlenyataké pomáháprotikašli.
Budete potřebovat: 100 g čerstvých bylinek, 120 ml jablečného octa, 2 lžíce hořčice, 2 lžíce strouhaného křenu, 20 g olivového oleje, 150 g medu
Příprava:
1. Bylinky nasekejte nadrobno. Spojte s ostatními přísadami a pomocí ručního mixéru je rozmixujte na jemnou pastu.
2. Pastu dejte do zavařovacích skleniček a uskladněte v lednici.
Použití: Denně snězte jednu čajovou lžičku pasty, případně si dávku rozdělte na dvě poloviny. Můžete ji také přidávat do polévek, zálivek do salátů, do pomazánky či tvarohu.
Účinky: Nejen hořčice a křen, ale také ředkvičky nebo lichořeřišnice obsahují hořčičné oleje.Ty působí proti bakteriím, virům a plísním v těle. Pomáhají také při zánětech močových cest.
Budete potřebovat: po 5 g jitrocele, tymiánu, lípy a bezu, 320 ml alkoholu (aspoň 40–45%, např. vodky či slivovice)
Příprava:
1. Bylinky velkým nožem nasekejte nadrobno. Dejte je do zavařovací sklenice, zalijte alkoholem a sklenici uzavřete.
2. Sklenici položte na dva až čtyři týdny na teplé a světlé místo, ne však na přímé slunce. Tinkturu denně protřepejte, podpoříte tak vylučování účinných látek.
3. Po uplynutí potřebné doby bylinky sceďte přes sítko. 4. Hotovou tinkturu přelijte do tmavé sklenice s kapátkem.
Použití: Dospělí užívají preventivně 2× denně 10 až 15 kapek. V akutních případech může být dávka navýšena na 4× denně 10 až 15 kapek. Děti od dvou let užívají tinkturu 2× denně po jedné kapičce za každý rok věku. Tinkturu nakapejte do sklenice s vodou.
Účinky: Tinktura posiluje imunitní systém a pomáhá nám přečkat ve zdraví zimní měsíce.
Budete potřebovat: 2 lžíce nadrobno nakrájené cibule, 2 lžíce nadrobno nakrájeného zázvoru, 2 lžíce nastrouhaného křenu, 2 stroužky česneku, 2 lžíce nakrájené kurkumy, 300 g medu, 4 lžíce bylinek dle chuti výběru. (Kurkumu, zázvor a byliny jako rozmarýn, šalvěj, bršlice kozí noha či jitrocel lze použít i sušené. Pomocí kávového mlýnku je lze rozemlít na prášek.)
Příprava:
1. Všechny ingredience kromě medu smíchejte dohromady a rozmixujte ručním mixérem.
2. Směs nasypte do sklenice a zalijte medem. Vše pořádně zamíchejte a sklenici uzavřete.
Použití: Užívejte denně vždy ráno a večer jednu čajovou lžičku směsi. Můžete ji konzumovat samotnou nebo přimíchat do horkého nápoje.
Účinky: Pasta podporuje imunitní systém v boji proti bakteriím a virům. Kurkuma zároveň působí protizánětlivě. Její účinky se ještě zvýší, přidáte-li špetku pepře.
Venkov a styl