Základní konstrukce
S lopatkami mimo osu otáčení
Na mlýnek s vyšším počtem lopatek, nejčastěji 6 či 8, musíte vyrobit jako základ šestihran nebo osmihran. Lze to udělat z dřevěného hranolu nebo použít kulatinu. Plochy, na nichž budou přišroubované lopatky, vytvořte dlátem.
Tip: Jednoduchý mlýnek vyrobíte v přírodě a bez vrtačky. Postačí k tomu jen kapesní nožík a kousek provázku. Silnější větvičku, která bude tvořit osu mlýnku, naštípněte uprostřed nožem ve dvou místech kousek od sebe vzdálených. Rozštěpy musí být vůči sobě kolmo. Do nich opatrně zasuňte tenčí, placatější větvičky či třísky, čímž vám vzniknou lopatky mlýnku. Aby osa mlýnku nepraskla, zpevněte ji provázkem.
S lopatkami směřujícími k ose otáčení lze vyrobit z kulatiny nebo hranolu. Je složitější v tom, že drážky pro lopatky je potřeba vyříznout nebo vyfrézovat.
Opory na mlýnek můžete vyrobit z latí, které na jednom konci zašpičatíte, aby se daly zatlouct do břehu potoka. Druhý konec provrtejte asi 2 cm od kraje v ose otáčení mlýnku. Do těchto otvorů je možné zasunout vruty nebo hřebíky, které tvoří osu mlýnku. Případně lze lať seshora vyříznout v šíři otvoru a mlýnek pak snadno nasadit a vyjmout podle potřeby.