Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Letní dětská zábava: Radost na potoce

Klapot vodních mlýnků se kdysi ozýval k potěšení menších i větších dětí téměř z každého potůčku. Vladimír se rozhodl pro nás vyrobit dva různé a na pomoc si přizval Vašíka s Martinem.

Jana Kantorová | 9. 07. 2023

REALIZACE: Vladimír Zindulka, TEXT: Eva Všetíčková 

Postavit pořádnou hráz, zrychlit proud vody – a už se mlýnek točí jako divý! Není větší radosti, než když se dílo podaří. S pomocí dospělého dokázali kluci sestrojit jednoduchý vodní mlýnek. Za pár let, až dospějí, se jim možná bude získaná zručnost hodit i pro větší projekty

Základem mlýnků, které lze instalovat na malý potok či strouhu, jsou dřevěné čtyř- a víceboké hranoly a pak to, jestli lopatky směřují mimo osu otáčení jako náš čtyřlopatkový, nebo do ní jako ten z poslední strany. 

Budete potřebovat: dřevěné hranolky, kousky širších latí z masivu či z překližky na lopatky (můžete použít i boky z dřevěné bedničky na ovoce, případně jiné tenké, ale široké latě), malé vruty o průměru 3 mm, velké a delší vruty o průměru 5 mm, lepidlo na dřevo, dvě latě nebo větve ve tvaru Y na opory 

Galerie: Postavte s dětmi mlýnek na potoce
Mohlo by se vám líbit

Jak zabavit děti během prázdnin? Vyzkoušejte společné aktivity

Léto je období, které si mnoho rodin vyhrazuje pro společné aktivity a zábavu. Jedním z nejlepších způsobů, jak strávit čas se svými dětmi či vnoučaty, je zapojit se do společných sportovních aktivit. Sportování s dětmi nejen posiluje rodinné vazby, ale také všichni zažijete aktivní léto plné radosti a dobrodružství. Přinášíme tipy na společné letní aktivity.
marianne.cz

Čtyřlopatkový mlýnek  

1. Z latí vyřízněte čtyři stejně velké lopatky. Délku čtyřbokého hranolu zvolte podle místa umístění na potoce a možností umístění opor mlýnku. 

2. Lopatky v místě spojení vrutem provrtejte, aby se lať nerozštípla. 

3. Malé vruty postupně přivrtejte všechny lopatky do středu hranolu. Pro větší pevnost můžete přidat lepidlo na dřevo. 

4. Obě čela hranolu předvrtejte v jeho ose a našroubujte do nich dlouhé silnější vruty. Dřík s hlavičkou vrutu nechte vyčnívat o trochu víc, než je šířka latě opory, aby se mlýnek mohl volně otáčet. 

5. Na suchu si v ruce vyzkoušejte, jestli se mlýnek dobře točí, tedy jestli jsou boční vruty v ose. Pak už jen stačí upevnit jej mezi dvě seshora vyříznuté latě nebo větve ve tvaru písmene Y. Jejich výška by měla být taková, aby lopatky byly pod vodní hladinu ponořené zhruba 5 až 7 centimetrů. Je-li potok širší, musíte je zapíchnout přímo do vody. 

Mohlo by se vám líbit

7 tipů, jak zvládnout cestování s dětmi v autě

Cestování za výlety nebo dovolenou s malými dětmi může být náročné a vyčerpávající pro všechny. Máme pro vás několik tipů, jak ho zvládnout co nejlépe.
marianne.cz

Základní konstrukce  

S lopatkami mimo osu otáčení  

Na mlýnek s vyšším počtem lopatek, nejčastěji 6 či 8, musíte vyrobit jako základ šestihran nebo osmihran. Lze to udělat z dřevěného hranolu nebo použít kulatinu. Plochy, na nichž budou přišroubované lopatky, vytvořte dlátem. 

Tip: Jednoduchý mlýnek vyrobíte v přírodě a bez vrtačky. Postačí k tomu jen kapesní nožík a kousek provázku. Silnější větvičku, která bude tvořit osu mlýnku, naštípněte uprostřed nožem ve dvou místech kousek od sebe vzdálených. Rozštěpy musí být vůči sobě kolmo. Do nich opatrně zasuňte tenčí, placatější větvičky či třísky, čímž vám vzniknou lopatky mlýnku. Aby osa mlýnku nepraskla, zpevněte ji provázkem. 

S lopatkami směřujícími k ose otáčení lze vyrobit z kulatiny nebo hranolu. Je složitější v tom, že drážky pro lopatky je potřeba vyříznout nebo vyfrézovat. 

Opory na mlýnek můžete vyrobit z latí, které na jednom konci zašpičatíte, aby se daly zatlouct do břehu potoka. Druhý konec provrtejte asi 2 cm od kraje v ose otáčení mlýnku. Do těchto otvorů je možné zasunout vruty nebo hřebíky, které tvoří osu mlýnku. Případně lze lať seshora vyříznout v šíři otvoru a mlýnek pak snadno nasadit a vyjmout podle potřeby. 

Mohlo by se vám líbit

Postavte dětem dokonalý domek na stromě

Sen každého dítěte je pořádná skrýš na stromě. Jestli máte ten správný strom, domek bude hračka. Poradíme, jak na to!
marianne.cz

Instalace mlýnku  

Vašík s Martinem z kamenitých břehů postupně nanosili menší i větší balvany a na potoce postavili hráz. Pro lepší průtok vody ještě zabudovali do její horní hrany trubku z okapového svodu. Voda se tak soustředila do jednoho silnějšího proudu a mlýnek se ihned začal vesele otáčet. Hurá! O kousek dál pak Vladimír klukům instaloval ještě další mlýnek, tentokrát s klapadlem. Co kdybyste zkusili podobné mlýnky vyrobit se svými potomky nebo vnoučaty? Strávíte tak společně příjemný čas u vody a ještě si ověříte vlastní zručnost

Mohlo by se vám líbit

Uklízejte pomocí ovoce a zeleniny, z jejich účinků budete nadšení

Trendem je používat v domácnostech stále méně chemie. Chemické čistící prostředky se totiž dají hravě nahradit těmi přírodními, které váš domov navíc krásně provoní.
marianne.cz

Klapací mlýnek  

Klapací mechanismus se dá připevnit ke každému typu mlýnku. Na osu je jen třeba přidělat čep nebo hranolek, který bude při otáčení mlýnku nadzvedávat rameno klepadla. 

Klepadlo vyrobíte z tenké kulatiny o průměru asi 10 mm. Na jeden konec přidejte kladívko z kulatiny o průměru alespoň 20 mm. Na lať, kterou zatlučete před osu mlýnku, přišroubujte kratší lať – na tu bude dopadat klepadlo – a svislou krátkou lať končící zároveň s horním koncem opory. Rameno klepadla provrtejte asi v jedné třetině dál od kladívka, vložte je mezi krátkou svislou lať a oporu a spojte hřebíkem tak, aby se klepadlo volně otáčelo. Nastavte celý mechanismus k ose mlýnku, aby se otáčením osy klepadlo zvedalo a při dopadu vydávalo zvuk

Mohlo by se vám líbit

Dětské tábory 2023: Jak dětem pomoci, aby zvládly stesk po domově?

S blížícím se obdobím letních táborů a prázdnin u babičky se v mnoha rodinách bude pravděpodobně řešit téma stýskání po domově. Jak dětem pomoci ho zvládnout?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit