Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

KVÍZ: Myš pozná každý, ale co další hlodavce z české přírody. Vyzkoušejte kvíz!

V naší přírodě je mnoho druhů hlodavců. Někteří jsou tak drobní, že byste je schovali v dlani, jiní váží až desítky kilogramů. Zjistěte o nich víc a vyzkoušejte kvíz, zda je poznáte podle obrázku.

Jana Bitalová | 30. 05. 2024

Nutrie říční

Nutrie říční je velký hlodavec, který je u nás k vidění čím dál častěji. Jde ovšem o invazivní druh. Pochází z Jižní Ameriky a původně byla do Evropy zavezena kvůli kožešinám, ale dostala se do volné přírody. Tam teď narušuje břehy řek a rybníků, kde si staví své nory, vytlačuje původní druhy a poškozuje vodní rostliny.

Bobr evropský

Bobr evropský je známý stavěním hrází, nor a kanálů z větví stromů a bláta, čímž ovlivňuje vodní ekosystémy. Dorůstá do velikosti až jednoho metru a může vážit až 30 kilogramů. Má hustou srst impregnovanou výměšky ze žláz, které brání průniku vody. Také stavba jeho těla je přizpůsobena, a to dokonce tak, že oči mají průhledná víčka a tlamu uzavře za předními řezáky, aby s nimi mohl pracovat pod vodou.

Ondatra pižmová 

Ondatra pižmová je středně velký hlodavec s voděodolnou srstí. Pochází ze Severní Ameriky, ale na začátku 20. století se dostala do Evropy, a to díky českému hraběti z rodu Colloredů. Z jeho panství se tento invazivní druh brzy rozšířil. Žije u řek, jezer i rybníků, kde si staví nory, do nichž rodí mláďata. Na rozdíl od nutrie ovšem ondatra nepřinesla větší problémy, a tak v řadě zemí, včetně České republiky, zdomácněla.

Krysa obecná

Krysu obecnou poznáte podle dlouhého ocasu a velkých uší. Asi nikoho nepřekvapí, že jde o všežravce, který hledá potravu blízko lidských obydlí. Bývá zaměňována za potkana, ale v porovnání s ním je méně robustní, má štíhlejší ocas, špičatější hlavu a větší uší.

Myš lesní

Myš lesní je drobný hlodavec s hnědou srstí a bílým břichem. Má velké oči a uši, což potřebuje ke své noční aktivitě. Vidět ji můžete v lesích, zahradách, na polích apod. Živí se semeny, hmyzem a jinými malými bezobratlými živočichy.

Křeček polní

Křeček polní je větší než domácí křeček. Má černé břicho a tělo v odstínech hnědé až žluté barvy s bílými skvrnami. Žije v norách, kde si ukládá zásoby potravy, které potřebuje v zimě. Převážně jde o semena a zelené části rostlin.

Hraboš polní

Hraboš polní je malý hlodavec s krátkou srstí a krátkým ocasem. Žije na loukách, polích a dalších otevřených plochách. Zemědělcům ovšem může přidělávat vrásky, protože dokáže zničit značnou část úrody.

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Chov morčat: V některých zemích nesmíte mít jen jedno. Důvod je logický!

Morčata jsou skvělými společníky, kteří se ozývají roztomilým pískáním. Jejich chov není příliš náročný, i když několik pravidel má. Díky jejich dodržení bude váš upovídaný společník spokojený a v dobré kondici.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Česneková pasta: Síla čerstvého česneku uchovaná ve skleničce

Česneková pasta: Síla čerstvého česneku uchovaná ve skleničce

Dobrý nápad
Dýňový sirup je stálým hitem podzimu. Snadno si ho připravíte i doma

Dýňový sirup je stálým hitem podzimu. Snadno si ho připravíte i doma

Dobrý nápad
Jablečné křížaly jako od babičky. Usušte je tak, aby byly vynikající

Jablečné křížaly jako od babičky. Usušte je tak, aby byly vynikající

Dobrý nápad
Babské rady proti pavoukům: Potřete okenní rámy správným esenciálním olejem

Babské rady proti pavoukům: Potřete okenní rámy správným esenciálním olejem