Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Připravte si podzimní vitamínovou bombu: Kvašená zelenina jako pomocník proti bacilům

Se změnou počasí a příchodem chladnějších dnů se zvyšuje riziko virových onemocnění. Dobrou zprávou však je, že se proti nim můžeme účinně bránit. Jedním ze skvělých způsobů, jak podpořit imunitní systém, je konzumace kvašené zeleniny, kterou si snadno připravíte doma.

Jana Szkrobiszová | 28. 09. 2024

Kvašení nejen že v zelenině uchovává vitamíny a minerály, ale zároveň obohacuje náš organismus o prospěšné probiotické bakterie, které jsou zásadní pro správné fungování imunitního systému. Kvašená zelenina je skvělým zdrojem vitamínů C, K a skupiny vitamínů B.

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Kousek bambusu pokaždé jinak

Bambusové tyčky nemusejí fungovat jen jako statická opora květin. Duté klacíky z „džungle“ jsou přírodním materiálem, který je lehký a pevný. Tvořivé ruce se ho chytí, a jen tak nepustí! Snadno z něj vznikne i tác.
marianne.cz

Jak si připravit vlastní kvašenou zeleninu

Příprava domácí kvašené zeleniny je snadná a zvládnete ji z jakékoliv zeleniny, kterou máte po ruce. Mezi nejoblíbenější patří zelí, mrkev, cibule, řepa nebo celer. Experimentovat však můžete s jakoukoliv zeleninou dle svého gusta.

Co budete potřebovat:

  • Zelenina dle výběru: Nakrouhat můžete zelí, mrkev, cibuli, řepu nebo jinou zeleninu.
  • Sůl: Přibližně 1 polévková lžíce na 1 kilogram zeleniny. Sůl je důležitá pro fermentační proces a podporuje rozvoj prospěšných bakterií.
  • Koření a bylinky: Dle chuti můžete přidat kmín, kopr nebo bobkový list.

Praktické nástroje pro kvašení:

Dřevěný krouhač je nedocenitelným pomocníkem při přípravě zeleniny. Tento jednoduchý nástroj se dvěma ostrými břity zvládne nakrouhat jakékoli množství zeleniny, a to rychle a efektivně. Topolové dřevo zajišťuje snadnou manipulaci a příjemnou práci, a díky ostrým břitům budete mít během pár minut vše hotovo.

Jakmile máte zeleninu připravenou, je čas přesunout ji do nádoby, kde bude fermentovat. Skleněná dóza s bambusovým víkem je ideální. Bambusové víko je opatřeno gumičkou, která zamezuje přístupu vzduchu a vlhkosti, což je zásadní pro úspěšné kvašení. Dóza o objemu 800 ml nabízí dostatek prostoru pro zeleninu.

Info ikona
Dřevěný krouhač

Proces kvašení

Když máte zeleninu nakrouhanou, dejte ji do nádoby a důkladně prosolte. Poté ji pevně upěchujte do nádoby, aby se uvolnila šťáva. Zelenina by měla být zcela ponořena ve vlastní šťávě, která zajistí anaerobní prostředí nutné pro správnou fermentaci. Nádobu uzavřete a nechte stát při pokojové teplotě po dobu 3 až 7 dní, v závislosti na teplotě a druhu zeleniny. Po uplynutí této doby můžete kvašenou zeleninu přesunout do lednice, kde bude pokračovat v pomalém kvašení, ale již bude připravena ke konzumaci.

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Dvorek venkovského statku se proměnil k nepoznání: Trávník kompletně nahradily plochy divoce rostoucích trvalek a suchomilných bylinek

Původní statek se nachází na okraji menší vesnice u Litomyšle. Renovace se dotkla všech částí pozemku, nejvýraznější proměnou ale prošel dvůr, který je ze tří stran lemovaný budovami a z poslední se otevírá do sadu s původními i novými stromy.  Novou dominantou se stal přírodní biotop, který svou délkou uspokojí nejednoho plavce.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Chytré hubnutí s pomocí bylin: Detoxikace těla pro lepší zdraví a optimální váhu

Chytré hubnutí s pomocí bylin: Detoxikace těla pro lepší zdraví a optimální váhu

Dobrý nápad
Každá chyba v kuchyni se počítá: Jak účinně bojovat s octomilkami a zbavit se jich jednou provždy

Každá chyba v kuchyni se počítá: Jak účinně bojovat s octomilkami a zbavit se jich jednou provždy

Dobrý nápad
Upečte si sladký dezert jako symbol rodinného setkání: Tradiční koláč italské babičky

Upečte si sladký dezert jako symbol rodinného setkání: Tradiční koláč italské babičky

Dobrý nápad
Déšť, bláto a legenda: Podzimní proměna pod taktovkou svatého Václava

Déšť, bláto a legenda: Podzimní proměna pod taktovkou svatého Václava