VELIKONOCE V ZAHRANIČÍ: Polévání parfémem i čtení detektivek
Jiný kraj, jiný mrav – a u velikonočních zvyků to platí dvojnásob.
marianne.cz
Věnce platí za oblíbenou dekoraci, kterou si mnohé šikovné ruce vytvoří svépomocí. Zeptali jsme se proto odbornice, co bychom při vyrábění měli vědět.
Gabriela Prchlíková začala s výrobou věnců před několika lety. Nejdřív šlo o koníčka, který přerostl v podnikání, úspěšný profil na Instagramu, a dokonce pořádání workshopů, na nichž předává své bohaté zkušenosti.
Gabi, jsou věnce celoroční záležitostí?
Za mě určitě ano, všechna roční období mají své kouzlo a typické materiály, které se dají použít na výrobu věnce. Ve zkratce lze říct, že na jaře bývají věnce květinové, léto patří obilí, podzim šípkům a chmelu, zima zase jehličí a šiškám.
Má vázání věnců nějaká pravidla?
Pravidlo je snad jen jedno, kterého by se měl každý, co si plete věnce, držet. A to je směr, ve kterém je upletený. Věnce, co si dáváme na dveře, stůl nebo je máme jako adventní, by vždy měly mít větvičky po směru hodinových ručiček! Je to symbolika pro plynutí času, života a radosti. Naopak věnce dušičkové mají mít větvičky jdoucí v protisměru. Symbolika je opět v čase, který se právě se smrtí zastavil.
Jaké materiály je vhodné použít?
Na základ jsou vhodné zelené větvičky například z thuje nebo břečťanu, a na zdobení je to na fantazii každého. Lze použít i suchý materiál, různé trávy, obilí, mech, šišky. Myslím, že pokud si věnec člověk plete sám, tak je super využít materiál ze zahrádky nebo z procházky v přírodě.
Jak věnec dekorovat, například teď, když se blíží Velikonoce?
Pro velikonoční věnce jsou typická vajíčka, ať už klasická nebo křepelčí. Dále pak borůvčí, vrba jíva neboli kočičky a já osobně ještě na zdobení věnců kolem Velikonoc používám i různá peříčka.
Existují u věnců trendy?
Trendem posledních let je jednoznačně eukalyptus. Je to krásná zelená rostlina, která i po usušení drží svůj tvar a barvu.
Kam věnec umístit?
Nejčastějšími místy pro zavěšení věnce jsou vchodové dveře a brány. Často si samozřejmě lidé dávají věnec také na stůl nebo i na stěnu. Třeba věnec z pampové trávy a eukalyptu krásně doplní moderní interiéry.
Jak jsi se k vázání věnců dostala a co tě na tom baví?
Začala jsem na střední škole, kdy jsem celé rodině vytvářela adventní věnce. Postupně jsem se zdokonalovala a začalo mě to víc bavit. Založila jsem si instagramový profil a už to šlo tak nějak samo. Při pletení mám nejraději tu svobodnou mysl a čistou hlavu. A taky mě hodně baví číst si nadšené zprávy spokojených lidí, kterým jsem věncem udělala radost.
Gabriela Prchlíková