Dobrý nápad: Když to zahradou zasvítí...
... může se v ní s rodinou či přáteli vysedávat klidně do rána! Od toho letní večery a noci přece jsou, užijte si je naplno.
marianne.cz
S příchodem zimy se mění nejen počasí, ale také naše každodenní návyky a životní styl. Udržet se v kondici během chladných měsíců může být výzvou, ale s několika jednoduchými kroky lze podpořit vitalitu a posílit imunitní systém.
Podpora imunity hraje klíčovou roli v prevenci nemocí během zimy. Kromě správné stravy je důležité dostatečné množství spánku, pravidelný pohyb a minimalizace stresu. Dopřejte svému tělu čas na obnovu, ať už prostřednictvím odpočinku nebo relaxačních aktivit.
S několika jednoduchými úpravami životního stylu můžeme snížit riziko nemocí a udržet se v kondici i v zimě. Péčí o své zdraví můžeme užít zimní radovánky naplno a bez obav o nezvané chřipkové hosty.
Vitamíny a minerály potřebujeme přijímat po celý rok, dvojnásob to platí v zimních měsících, kdy řádí virózy. Náš organismus je náchylnější k nachlazení, chřipce a dalším zdravotním problémům. Světová zdravotnická organizace totiž doporučuje dopřát si každý den 5 porcí těchto potravin, abychom měli dostatek vitamínů, minerálů i vlákniny. Jaké druhy jsou optimálním zdrojem konkrétních látek?
„Odborníci ze Světové zdravotnické organizace se shodují, že dostatečný přísun vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny budeme mít v případě, že si denně pochutnáme na 5 porcích ovoce a zeleniny. Pokud bychom to převedli na gramy, jedná se alespoň o 200 g ovoce a 400 g zeleniny. Snídani navíc můžeme doplnit také 100 % džusem bez přidaného cukru o objemu 200-250 ml, což odpovídá právě jedné ze zmiňovaných pěti porcí. Tuto variantu oceníte obzvlášť během zimních měsíců, kdy je sezónní ovoce v optimální kvalitě hůře dostupné. 100% džusy, například Relax 100 %, si udržují standardní kvalitu bez ohledu na roční období,“ vysvětluje nutriční koučka Ing. Veronika Burik, autorka kuchařky Žij zdravě.
Věděli jste, že...
... v tomto ohledu máme ještě co dohánět? Průměrná spotřeba ovoce a zelenině v Evropě je totiž pod doporučenou denní dávkou. Co se týká ovoce, jedná se o pouhých 166 g (místo min. 200 g), pokud jde o zeleninu, je to jen 220 g (místo 400 g).
Coby nápověda může sloužit informace, že 100 g ovoce nebo zeleniny představuje 1 dávku. U 100 % džusů se jedná o objem 200-250 ml. Nezapomínejte ani na sušené ovoce – jednou porcí rozumějme zhruba 50 g.
Vitamín C
Vitamín A
Vitamín D
Vitamín E
Vápník
Železo
Zinek
Zdroj: fazole, špenát, dýňová semínka, ořechy, hovězí maso apod.
Selen
Jana Kantorová, Ing. Veronika Burik