Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Aromatický hřebíček pomáhá od bolesti zubů: Poradíme, jak vyrobit domácí hřebíčkový olej

Hřebíček není jen obyčejné koření na poličce, ale přírodní poklad, který dokáže rychle ulevit od bolesti zubů. V kuchyni zase dodá pokrmům výraznou hloubku chuti. Jak využít tento exotický dar s intenzivním aroma a jemně štiplavou chutí naplno?

Jana Szkrobiszová | 30. 10. 2024

Jestliže se vydáme po stopách minulosti, musíme se vrátit až do starověkých civilizací, kdy byl hřebíček ceněn jako cenná surovina a prostředek s magickými vlastnostmi. Ve starověké Číně lidé věřili, že zahání zlé duchy, nemoci a přináší zdraví a štěstí. Používali ho k osvěžení dechu při setkání s císařem, což z něj činilo symbol čistoty a úcty. Jeho cesta jako koření však začíná na Moluckých ostrovech, v dnešní Indonésii, kde původně rostl hřebíčkovec vonný. Arabští obchodníci rychle rozpoznali jeho výraznou chuť a léčivé vlastnosti, a začali ho převážet po obchodních stezkách do Středomoří.

Mohlo by se vám líbit

Bobkový list není pouhé koření: Patří do domácí lékárničky a oceníte ho při péči o pleť a vlasy

Vavřín je stálezelený aromatický keř nebo strom, od starověku ceněný pro své mimořádné vlastnosti. U nás ho známe především jako bobkový list v poličce mezi kořením. Patří ale i do přírodní lékárničky a k péči o pleť a vlasy.
marianne.cz

Využití hřebíčku v medicíně

Hřebíček je po staletí ceněn pro své analgetické, antiseptické a protizánětlivé účinky. Jeho klíčovou složkou je silný antioxidant eugenol, který působí jako lokální anestetikum a účinně zmírňuje bolest, zejména při zubních potížích a bolestech dásní, protože dočasně otupí nervová zakončení. Stačí aplikovat hřebíčkový olej nebo rozžvýkaný hřebíček přímo na postižené místo, aby došlo k okamžité úlevě, protože eugenol se snadno vstřebá přes sliznici dásní a poskytne rychlou pomoc. Eugenol také zabraňuje množení bakterií a plísní, což je ideální pro léčbu drobných infekcí a kožních problémů, jako jsou akné nebo drobná poranění. Blahodárně působí i na trávicí systém, kde zmírňuje nadýmání, křeče a chrání žaludeční sliznici, čímž přispívá k prevenci žaludečních vředů. V ajurvédské a tradiční čínské medicíně se hřebíček také využívá pro podporu dýchacího systému a posílení imunity.

Výroba domácího hřebíčkového oleje:

Ingredience:

  • 1 polévková lžíce sušených hřebíčků 
  • 1 šálek kvalitního olivového oleje.

Postup: Hřebíčky jemně nadrťte a vložte do sklenice s olivovým olejem. Nechte směs odpočívat na tmavém místě po dobu dvou týdnů, občas ji protřepejte. Poté olej sceďte do sterilní lahve. Uchovávejte na chladném a tmavém místě.

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Koření, které hřeje i léčí... to se vám teď bude hodit

Nejen šála, čepice a teplý svetr umějí člověka v zimě zahřát. Dokáže to i řada druhů koření. Vnitřně prohřejí, mají léčivé účinky, a při tom všem ještě neodolatelně provoní domov!
marianne.cz

Aromatický poklad v kuchyni

Voňavé koření s tmavě hnědými maličkými květy, je skutečným pokladem pro každou kuchyni. Tento sušený pupen stromu hřebíčkovce vonného je nabitý intenzivní, lehce pikantní chutí s tóny skořice a pepře, které dokáží skvěle doladit širokou škálu pokrmů. Přidává hloubku a aroma jak sladkým dezertům, jako je perník nebo svařené víno, tak slaným pokrmům v podobě marinád a omáček. Navíc má hřebíček i praktické využití, protože díky svým antiseptickým vlastnostem může působit jako přírodní konzervant a pomáhá pokrmům déle udržet čerstvost.

Čtěte také: Houby, které neprávem míjíme: Ryzec je poklad do kuchyně a slizák mazlavý klame vzhledem

Jsme národ vášnivých houbařů, ale ne všichni plníme košíky i jinými druhy než osvědčenými druhy hřibovitých hub. Některé výtečné jedlé houby míjíme bez povšimnutí nebo máme obavy ze záměny. U ryzců, čirůvek fialových a slizáka je ale fatální omyl téměř nemožný.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit