Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Dobrý nápad: Hrátky se střípky

Pár zbylých dlaždic poslouží k vytvoření mozaiky, na jejímž konci vznikne úplně nový stůl, židle či atypický tác. Nevěříte? Přesvědčte se sami.

Jana Kantorová | 9. 09. 2023

STYLING: Markéta Zindulková, REALIZACE: Vladimír Zindulka  

STŮL A ŽIDLE 

BUDETE POTŘEBOVAT:  Starý stůl, židli, dlažbu, podkladový nátěr, plochý štětec, kleště skřípací, špejle, flexibilní lepidlo na obklady a dlažbu, spárovací hmotu, gumovou či plastovou špachtli na rozetření lepidla, starý hadřík nebo houbičku na vymytí spárovací hmoty  

1. Povrch stolu očistěte, obruste a pak potřete speciálním podkladovým nátěrem, který zvýší přilnavost a vytvoří nový povrch, na němž dobře drží lepidlo na dlažbu. Nechte zaschnout.  

2. Rozbijte dlažbu, nejlépe gumovým kladivem, na dřevěném povrchu a překrytou látkou, abyste nezničili glazuru a také se neporanili případným odskočeným střepem. Střepy, které nelze seskládat k sobě, upravte kleštěmi do potřebného tvaru. 

3. Podle velikosti stolu si na už zaschlý povrch stolu nejprve rozvrhněte rozložení celých kusů dlažby – ty budou umístěné nejlépe uprostřed jeho oválné plochy. Poté začněte jeho zbývající plochu zaplňovat dlažbovými střepy. Vzdálenost, na kterou budou střepy a dlažba umístěny vedle sebe, kontrolujte pomocí špejle. 

4. Na desku stolu naneste lepidlo zubatou stěrkou v místech, kam chcete přilepit celé dlaždice. Dlaždici na místo položte a lehce přitlačte, přiložte druhou, případně další a přesvědčte se, že jsou v jedné rovině. Zbylé části desky stolu postupně polepte menšími střepy tak, jak jste si je dopředu poskládali. Špejli na kontrolu velikosti spár mějte stále při ruce. Případné přebytečné lepidlo, které bude přečnívat přes okraj dlažby, odstraňte a vše nechte dobře zaschnout. 

Galerie: Vyrobte si dekorace ze střípků dlaždic
Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Sólo pro utěrky

Zapomeňte chvíli na mytí nádobí a využijte pomocníky každé domácnosti k zajímavé proměně interiéru vaší chalupy.
marianne.cz

5. V misce si rozmíchejte spárovací hmotu na hladkou kaši. Špachtlí ji nanášejte do spár vzniklé mozaiky a stěrkou ji rozetřete po celé její délce. Spárovací hmotou také začistěte boční hranu stolu. Nechte zavadnout (přesnou dobu nelze uvést, odvine se od okolní teploty). 

6. Zavadlou spárovací hmotu poté uhlaďte vlhkým hadrem. Očistěte také vzniklou mozaiku od jejích přebytků. Tento krok je ideální dělat venku, protože přebytky spárovací hmoty tak můžou padat do trávy. Vzniklé spáry by měly být o trochu hlubší než dlažba. Tento krok opakujte dvakrát až třikrát, až je výsledná mozaika čistá a spáry krásně hladké. Úplně stejný postup využijete i po vytvoření kachlové mozaiky, která slouží místo sedáku u staré židle.  

Tip redakce:

Na tento nápad není nutné použít jenom dlažbu nebo obkladačky. Nabízí se i možnost pracovat se střepy z porcelánového či keramického nádobí. To se však nedá využít na plochy, kde potřebujete docílit rovinu. Obklady můžete dát i na výplň opěradla židle, kde bude dokonce viditelnější než na sedáku. 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Hvězda koupelny bambus

Exotické dřevo půvabně nahradí plastové kelímky či dózy a celému prostoru dodá přirozenou eleganci.
marianne.cz

PODNOS 

BUDETE POTŘEBOVAT: Dlažbu, netkanou textilii, sisalové lano, bukovou či smrkovou spárovku stejných rozměrů jako dlažba, vrtačku, šrouby, dřevěné špalíky, lepicí pásku 

1. Do protilehlých stran dlaždice a spárovky vyvrtejte vždy po dvou otvorech o průměru lana. Stejné otvory vytvořte v netkané textilii. 

2̂. Do rohů spodní strany tácu, kterou tvoří spárovka, připevněte pomocí šroubů zhruba 5 cm vysoké špalíky. Ty zajistí, aby tác, na jehož spodní straně budou přečnívat uzly, kterými jsou upevněna držadla, byl stabilní. 

3. Na spárovku položte netkanou textilii a pak dlaždici. Totožnými otvory provlékněte ve směru od dlaždice lano, jehož konce jste předtím zpevnili pomocí lepicí pásky a pod spárovkou udělejte na každém jeho konci uzel. 

 

Mohlo by se vám líbit

Dobrý nápad: Usušte prádlo na vzduchu

Využijte větve z jarního průklestu stromů nebo odložené dřevěné latě k vyrobení dvou druhů sušáků, které vám poslouží několik letních sezon.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Výroba domácího másla je jednoduchá a výsledek lahodný: Podmáslí jako vedlejší produkt rozhodně není k zahození

Dobrý nápad
Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Bylinkové čaje nemusí být jen pomocí při nachlazení: Zařaďte je mezi příjemnou prevenci

Dobrý nápad
O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

O slovo se hlásí zima: Připravte své záhony na chladné období

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit