Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Zoom dysmorphia aneb Vedlejší účinek konferenčních hovorů

Ruku v ruce s home office jdou konferenční hovory, díky kterým můžeme komunikovat prakticky s kýmkoliv, kdo má zrovna kvalitní připojení k internetu. Kromě komunikování, kývání a „dělání“, že přemýšlíme, občas sklouzneme k tomu, že se zaujetím sledujeme malý obdélník v pravé části obrazovky, v jehož výřezu je naše tvář. Následně už jsme jenom krůček od toho, abychom propadli zoom dysmorphii.

Měla jsem si umýt vlasy! Nepoznají, že mám košili zastrčenou v teplácích? Ten pupínek na bradě jsem měla lépe zamaskovat! Přijde mi, že mám na kameře nesymetrický obličej. Achjo, můj nos si zaslouží plastiku! To je jenom zlomek vět, které nás napadají, když se pozorujeme při videohovoru s kolegy nebo klienty. Namísto toho, abychom se zabývali samotným obsahem hovoru, vehementně hledáme chyby na našem obličeji a propadáme trudomyslnosti, že na kameře vypadáme „naprosto příšerně“. Tak dlouho nad svým vzhledem pochybujeme, až se do našeho života nenápadně vkrade zoom dysmorphia!

Mohlo by se vám líbit

Jak se nalíčit na videohovor, aby vám to na kameře slušelo? Vyzkoušejte tipy a triky make-up artistky Jany Lhotové

Webová kamera je nemilosrdná a odhalí na pleti nedostatky, které jsou při běžném kontaktu zanedbatelné anebo tam vůbec nejsou. Osvojte si proto několik jednoduchých kroků, díky kterým budete na důležité videokonferenci vypadat skvěle.
marianne.cz

Stará známá v moderním hávu

Možná sami patříte k lidem, kteří jsou při pohledu do zrcadla velmi kritičtí. I když o sebelásce víme mnoho, chápeme, že akné (v současné době spíše maskne) občas znepříjemní den i největšímu sebemilcovi na světě. Problém nastává ve chvíli, kdy se toto urputné hledání chyb na vlastním těle stane hotovou posedlostí. V takovém případě můžeme hovořit o dysmorfofobické poruše, duševním onemocnění, které je charakteristické tím, že daný jedinec vidí na svém těle jednu či více deformit. To následně vede k tomu, že vyhledává lékaře, povětšinou plastické chirurgy, stomatology a dermatology, které žádá o vylepšení vzhledu. Bohužel, porucha hodnocení vlastního těla je trvalá, a tak se člověk s dysmorfofobickou poruchou nespokojí pouze s jedním lékařským zákrokem. A právě dysmorfofobická porucha dala vzniknout zoom dysmorphii, pocitu, že na kameře vypadáme naprosto nepřijatelně.

Info ikona
Hovor

Když kamera šálí

V době, kdy jsou videohovory nedílnou součástí našich dnů, není jednoduché přivírat oči před obdélníkem v pravém dolním rohu. Přesto je důležité vědět, že to, co vidíte, je vaše zkreslená podoba. Osvětlení, úhel kamery či kvalita hovoru – to všechno jsou na první pohled drobnosti, které ale zásadně ovlivňují váš vzhled při online hovoru. Výzkum dokonce ukázal, že čím blíže jsme ke kameře, tím naše tváře vypadají zaobleněji. Pokud tedy v posledních měsících bojujete s tím, jak váš obličej vypadá, a zároveň jste se už objednali na operaci očních víček a netrpělivě čekáte na otevření kosmetických salónů, pak zpomalte. Zkuste si rozpomenout, jestli jste podobné pochybnosti o svém obličeji měli i v době předkoronavirové, a především se zamyslete, zda nejste další oběť zoom dysmorphie.

Jak přelstít zoom dysmorphii?

Dobrou zprávou je, že tento fenomén dnešní doby můžete přelstít. Jednoduchým, a především krátkodobým, řešením je vypnout kameru. Pravdou ale zůstává, že u mnoha firemních hovorů je důležité, aby vás kolegové viděli. V takovém případě se vyplatí, když váš obraz na displayi počítače přelepíte papírkem. Ostatní vás vidí, vy se nevidíte – tak vypadá oboustranná výhra! Podle psychologů je ale nanejvýš důležité, abyste dlouhodobě pracovali sami se sebou. Zkuste se několikrát denně podívat do zrcadla a pochválit se za to, co se vám na sobě líbí. Zprvu to může být obtížné, ale sami uvidíte, že následný efekt za to stojí. Pokud vám nic z výše uvedeného nepomůže a negativní myšlenky ohledně vašeho vzhledu vás budou provázet nejen při Zoom hovorech, pak na nic nečekejte a vyhledejte pomoc odborníka.

Mohlo by se vám líbit

Jak zvládnout home office a nezbláznit se?

Na počátku března to vypadalo, že home office je jedna z mála pozitivních věcí, které s sebou pandemie koronaviru přinesla. Dnes, o sedm měsíců později, vidíme, že i práce z domova má mnoho stinných stránek, které mohou přímo i nepřímo ovlivnit naše duševní a fyzické zdraví. Je tedy nejvyšší čas přestat home office podceňovat a nastavit si několik zásadních pravidel, díky kterým při práci z domova nevyhoříte.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Fejeton Ivy Hadj Moussa: Hlavně nebýt nikomu na obtíž. Proč nám dělá problém přijímat komplimenty?

Fejeton Ivy Hadj Moussa: Hlavně nebýt nikomu na obtíž. Proč nám dělá problém přijímat komplimenty?

Životní styl
Jak často byste měla cvičit, abyste zhubla? Zapomeňte na hodiny v posilovně, stačí méně, než si myslíte

Jak často byste měla cvičit, abyste zhubla? Zapomeňte na hodiny v posilovně, stačí méně, než si myslíte

Životní styl
Povánoční hubnutí: Osvědčené tipy, jak v novém roce začít cvičit a dostat se do formy

Povánoční hubnutí: Osvědčené tipy, jak v novém roce začít cvičit a dostat se do formy

Životní styl
Pro krásnou a zdravou postavu: Nejlepší cviky na pevný střed těla, které zvládnou i začátečníci

Pro krásnou a zdravou postavu: Nejlepší cviky na pevný střed těla, které zvládnou i začátečníci

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit