Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Znáte svůj profesní jazyk lásky?

Manželský poradce Gary Chapman téměř před třiceti lety vydal knihu s názvem Pět jazyků lásky. I když publikace byla určena výhradně partnerům, zdá se, že základní principy jednotlivých jazyků lásky můžeme hravě přenést i do pracovních vztahů.

Slova ujištění, pozornost, skutky služby, přijímání darů a fyzický kontakt! Tak zní pět jazyků lásky, které v roce 1992 pojmenoval antropolog a manželský poradce Gary Chapman. Podle jeho teorie má každý člověk svůj „primární jazyk lásky“, skrze který promlouvá ke svému partnerovi. Jakmile ale partnerská dvojice nedisponuje stejným jazykem lásky, může docházet ke svárům a nedorozuměním. Není divu, pokud například očekáváte, že vám partner bude vyjadřovat lásku slovy (slova ujištění), a namísto toho vám náklonnost dokazuje doteky (fyzický kontakt), pak je logické, že v partnerském vztahu nebudete plně spokojení.

Nemusíme ale zůstat pouze u partnerských vztahů. Také v profesním životě existují pomyslné jazyky lásky, skrze které komunikujeme s nadřízeným nebo kolegy. Pokud tedy dlouhodobě pociťujete, že nerozumíte svému nadřízenému, nebo nejste na stejné vlně s kolegy, pak se zkuste zaměřit na to, jaký je váš primární profesní jazyk lásky. Třeba zjistíte, že pracovní pochvalu, výtku nebo příkaz vyjadřujete zcela odlišným způsobem než váš kolega či nadřízený. Jakmile ale pochopíte profesní jazyk svého spolupracovníka, leckteré problémy vyřešíte snadněji i rychleji. Vše je totiž jenom o správné komunikaci.

Mohlo by se vám líbit

4 jazyky podpory: Jaký potřebujete vy a jaký váš partner?

Pochopení hledáme ve vztazích všichni. Z momentů, kdy nás okolí dokáže podpořit, vznikají pevná přátelství a důvěra. Když máte špatný den, potřebujete spíš rozptýlit, pomoci, nebo vyslechnout? Zjistěte, jaký jste typ a jak to mají ostatní u vás doma.
marianne.cz

Slova ujištění

Hádáme, že nejrozšířenějším profesním jazykem lásky jsou tzv. slova ujištění. Vždyť většinu z nás potěší, když nám nadřízený poskytne zpětnou vazbu, popovídá si o naší práci, pochválí nás, a případně i poukáže na chyby. Bohužel, zatímco většina zaměstnanců touží po slovech ujištění, jenom málokdo může skutečně prohlásit, že dostává kvalitní zpětnou vazbu.

To mimochodem potvrdila i Americká psychologická asociace, podle které se až polovina zaměstnanců cítí nedoceněně. Pokud je vám tento problém blízký, nezbývá nic jiného, než si o zpětnou vazbu říct. Například požádejte nadřízeného o pravidelné schůzky na začátku nového měsíce, během kterých uplynulý měsíc objektivně zhodnotíte.

Pozornost

Nedílnou součástí práce je kvalitní kolektiv. Jsou lidé, kteří ale své kolegy k životu příliš nepotřebují, a pak jsou také zaměstnanci, kteří doslova prahnou po pozornosti okolí. Ano, tito lidé totiž promlouvají druhým profesním jazykem lásky. V tomto případě nejde jenom o to, že s kolegy rádi chodí na obědy, na popracovní kafíčka, a především se nemůžou dočkat plánovaného teambuildingu. Lidé, kteří promlouvají tímto jazykem, totiž touží i po týmové práci, otevřených diskuzích či brainstorminzích. Jednoduše řečeno jsou velmi sociální a překypují energií, kterou chtějí sdílet i s kolegy.

Info ikona
Vztahy

Skutky služby

Vidíte, že má kolegyně práce až nad hlavu? Pokud mluvíte třetím profesním jazykem lásky, tedy skutky služby, pak neváháte ani vteřinu a ihned jí nabídnete pomoc. Pravdou ale zůstává, že podobné chování očekáváte také od svých kolegů. Jakmile ale pomoc nepřichází, cítíte se zrazeni nebo přehlíženi. Problém ale možná spočívá v tom, že si o pomoc nedokážete nahlas říct. Lidé nejsou jasnovidci, a tak se vyplatí, když k nim budeme upřímní.

Přijímání darů

Zatímco v partnerských vztazích je pro tento jazyk příznačné přijímání darů, v pracovních prostředí můžeme dary nahradit benefity. Pro tyto zaměstnance je velmi důležité, aby jejich práce přinášela určité výhody, slevy, bartery nebo „alespoň“ stravenky. Stejně tak se celý rok třesou na své narozeniny a věří, že tentokrát se HR oddělení „vytasí“ s pořádným pugetem, případně flaškou kvalitního alkoholu.

Fyzický kontakt

Nebojte se, reprezentanti tohoto jazyka lásky vás rozhodně nebudou na pracovišti obtěžovat doteky nebo nepatřičnou fyzickou blízkostí. V profesním pojetí jde spíše o lidi, kteří se vyznačují emocionální intimitou, což znamená, že vás za každých okolností vyslechnou, poradí a pomůžou. Jde o dobráky od kosti, kteří ani neočekávají, že jim dobré skutky budete „vracet“. Určitě i vy najdete na svém pracovišti vrbu, které se svěřuje polovina firmy.

Mohlo by se vám líbit

Jak se zachovat, když v práci máte toxické kolegy?

„Je to jenom práce,“ mávnete rukou nad nefunkčním kolektivem. Jenže v pracovním prostředí tráví průměrný Čech více než 40 hodin týdně, což už je poměrně vysoká číslovka na to, aby se obklopoval špatnými či toxickými kolegy. Jak se tedy vypořádat s kolegy, kteří nepracují tak, jak si představujete?
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit