Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Hněv a vztek jsou často vnímány jako negativní emoce, které je třeba za každou cenu potlačovat. Podle výzkumu však mohou být silnou motivací k dosažení nelehkých životních cílů. Ukazuje se, že nejlepších výsledků dosáhneme směsí emocí, která zahrnuje i ty negativní. Jak tedy využít svůj vztek ve svůj prospěch?

Vztek může být velice užitečný

Podle výzkumu publikovaného Americkou psychologickou asociací nám může být vztek velice užitečný. Přestože se odmalička učíme, jak ho potlačovat, ve skutečnosti má velkou moc a může být naším hnacím motorem. Lidé často věří, že ideálním stavem je štěstí, a většina považuje jeho dosažení za hlavní životní cíl,“ říká hlavní autorka studie Heather Lench, PhD. „Názor, že pozitivní emoce jsou ideální pro duševní zdraví a pohodu, je běžný, ale předchozí výzkumy naznačují, že nejlepší výsledky přináší směs emocí, včetně těch negativních, jako je vztek,“ dodává.

Mohlo by se vám líbit

Vztek matek už není tabu, říká psycholožka Hana Vaníčková

„Poměrně často se setkávám s provinilými matkami, které na dítě jednou zvýšily hlas a obávají se toho, že ho doživotně traumatizovaly,” říká Hana Vaníčková z projektu Vztek matek.
marianne.cz

Každá emoce vyžaduje jinou reakci

Desítky let se studuje funkcionalistická teorie emocí, která tvrdí, že všechny emoce, které prožíváme, jsou reakcemi na události, které zažíváme. Upozorňují nás na důležité situace, které vyžadují nějakou naši akci. Abychom věděli, jak se správně zachovat, tedy jaká má být naše správná reakce, která bude ku prospěchu, musíme si uvědomit emoci, která se nás zmocnila. Každá totiž vyžaduje jinou reakci. Například smutek může naznačovat potřebu vyhledat pomoc nebo emoční podporu, zatímco vztek může značit potřebu jednat a překonat konkrétní překážku.

Nečekaný pomocník v dosahování cílů

Aby lépe pochopili roli vzteku při dosahování cílů, vědci provedli sérii experimentů s více než tisícovkou účastníků a analyzovali data z průzkumů zahrnujících dalších 1400 respondentů. V experimentech vyvolali různé emoce (například vztek, pobavení, touhu nebo smutek) nebo neutrální emocionální stav a následně účastníkům zadali náročný úkol. V jednom z experimentů byly účastníkům promítány vizuální podněty za účelem vyvolání emocí, po nichž měli řešit sérii slovních hádanek. V dalším experimentu bylo cílem dosáhnout vysokého skóre ve videohře na lyžích. Napříč experimenty vztek zlepšoval schopnost účastníků dosáhnout cílů ve srovnání s neutrálním stavem. V některých případech vedl k lepšímu skóre nebo rychlejším reakcím. V jednom experimentu dokonce zvýšil ochotu podvádět pro dosažení lepších výsledků.

Mohlo by se vám líbit

„Není nic normálnějšího než rozzlobené dítě,“ tvrdí kanadský lékař Gabor Maté

Potlačování emocí, neustálá snaha vyhovět okolí a neschopnost říct NE. Podle světoznámého kanadského lékaře Gabora Matého jde o hlavní příčiny vzniku traumatu. Nejen o něm mluvil na říjnové konferenci v paláci Lucerna.
marianne.cz

Vztek může navýšit počet účastníků při volbách

Vědci také analyzovali data z průzkumů provedených během prezidentských voleb v USA v letech 2016 a 2020. Před volbami respondenti hodnotili, jak by je rozzlobilo, kdyby jejich oblíbený kandidát nevyhrál – to jsme každopádně mohli vidět v roce 2020 na vlastní oči, když se voliči kandidáta, který nevyhrál, uchýlili k vandalismu a útoku na Kapitol ve Washingtonu. Po volbách respondenti uvedli, zda volili a koho. Ti, kteří uvedli, že by byli rozzlobeni, pokud by jejich kandidát nevyhrál, měli větší pravděpodobnost účasti ve volbách. Jejich vztek však neovlivnil, koho volili. „Tato zjištění ukazují, že vztek zvyšuje úsilí o dosažení požadovaného cíle a často vede k většímu úspěchu,“ říká Lench.

Negativními emocemi směrem k větší pohodě

Podle Lench byly účinky vzteku při dosažení cílů nejvýraznější v situacích, kde byly cíle obtížné. U jednodušších úkolů, jako byl skok ve videohře, nebyl vztek spojen s dosažením cíle. I když prokazatelně vedl k většímu úspěchu, v některých případech měly podobný účinek také jiné emoce, například pobavení nebo touha. „Lidé mají tendenci využívat pozitivní emoce jako nástroje a negativní emoce považují za nežádoucí a nevhodné,“ dodává Lench. „Náš výzkum přispívá k důkazům, že směs pozitivních a negativních emocí podporuje celkovou pohodu. Negativní emoce mohou být v určitých situacích mimořádně efektivními nástroji,“ uzavírá profesorka psychologie Heather Lench.

Mohlo by se vám líbit

4 důvody, proč se negativní emoce druhých snažíme eliminovat

Proč máme snahu uklidnit pokaždé ty, kteří jsou naštvaní, vztekají se a jsou plní negativních emocí? Zatímco výhružky míváme tendenci oplácet, proč nás hněv ostatních nutí k tomu, abychom je uklidnili?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Životní styl
Zamilujete se snadno a rychle? Mějte se na pozoru před emoční promiskuitou

Zamilujete se snadno a rychle? Mějte se na pozoru před emoční promiskuitou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit