Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Zapomínáte čím dál častěji? Vědci pro to mají možné vysvětlení

Kamkoliv jdete, necháte se vést navigací v telefonu? Jste zvyklí dělat si na každý pracovní den seznam úkolů? Pokud si nenapíšete, co máte koupit, tak vždy na něco zapomenete? V dnešní době máme tendenci brát to jako normu, pro náš mozek to může být ale celkem nebezpečné.

Tereza Čaladi | 27. 02. 2024

Když člověk zapomíná čím dál častěji, může si časem začít klást otázku, zda se jedná o pouhé zapomíná, nebo je to Alzheimer. Tato nemoc spolu s demencí děsí totiž snad nás všechny. Představa, že máme před sebou ještě několik let života, ale nebudeme si je schopni užít kvůli tomu, že si nebudeme nic pamatovat, je děsivá. Nemusí se ale nutně jednat hned o to, že máme špatnou paměť kvůli některé z výše zmíněných nemocí, možná jenom žijeme ve světě, kdy na paměť nejsou kladeny takové nároky, a proto se nám zhoršuje.

Mohou za to technologie?

Technologie má obrovský dopad na způsob, jakým přemýšlíme a zpracováváme svět kolem nás. Studie z roku 2017 zjistila, že  už jenom když máte telefon ve stejné místnosti jako vy, může to vyčerpat vaši kognitivní kapacitu a ztížit zpracování informací. A vzhledem k tomu, že technologie nyní zabírá obrovské množství naší pozornosti, je to vcelku znepokojivé zjištění.

Někteří odborníci se obávají množství zátěže, kterou na naše zařízení přenášíme. Od vyskakovacích upozornění, která nám připomínají, abychom vytáhli kuře z trouby, až po podrobné pokyny v Google mapách, které nám ukazují, kam jít. Ruku v ruce s tím jde, že mnozí z nás už necítí potřebu pamatovat si věci, jako jsou data narození kamarádů a členů rodiny, telefonní čísla nebo adresy, protože víme, že to za nás udělají naše telefony.

Tomu se říká takzvaná „digitální amnézie“. „Myslím, že jde o atrofii nepoužívání – jinými slovy, stali jsme se závislými na našich telefonech a dalších zařízeních, které uchovávají informace, takže schopnost zapamatovat si věci není zakódována v našem mozku. Musíme být opatrní, abychom těmto nástrojům nedovolili nahradit naše mozkové funkce," řekl magazínu Stylist Dr. Richard Restak, přední neurolog a autor nové knihy How To Prevent Dementia: An Expert’s Guide To Long-Term Brain Health.

Roli zde hraje ale také stres i úzkost, které jsou spojeny se současným rychlým životním stylem. Člověk se potom nemůže na nic pořádně soustředit, a proto využívá telefony jako pomůcku. Cestou ale není se jich úplně vzdát, nejspíš nikdo teď nepřejde jen tak na papírové mapy, když ty digitální jsou o tolik snazší, nicméně je dokázat využívat s mírou. Můžete si tedy například do telefonu zapsat, co chcete koupit, na seznam nákupu se ale v obchodě podívejte až ve chvíli, kdy máte všechno v košíku – pro kontrolu, jestli jste na něco nezapomněli.

Mohlo by se vám líbit

Alzheimerova choroba děsí snad každého. Otestujte, zda máte mít důvod k obavám

Na dnešní den připadá Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Počet pacientů v České republice se odhaduje až na 200 tisíc, potvrzena diagnózou je ale pouze třetina. Přitom když nemoc zachytíte v rané fázi, můžete ji výrazně zpomalit. Otestovat se můžete navíc i doma.
marianne.cz

Jak lépe pečovat o svou paměť?

Případů demence v posledních letech stále přibývá. Technologie nemusí být primární příčinou jejího zvyšování, ale ví se, že jí dokáží zabránit mimo technické pomůcky. To zjistila konkrétně studie z roku 2019, podle které aktivity stimulující mozek mohou snížit nástup demence o dva a půl roku. Bohužel ale mohou demenci pouze oddálit, ne zcela zabránit jejímu nástupu. Nicméně i to stojí za to. Níže pro vás máme pár typů na tyto, ale i další aktivity pomáhající s lepší pamětí.

Procvičujte svou paměť pravidelně

Podle výše zmíněné studie pomáhá s cvičením paměti luštění křížovek, hádanek, stavění puzzlí a podobně. Mozek díky těmto aktivitám totiž lépe a déle funguje.

Učte se neustále něco nového

Člověk se neustále něco učí, když chce. Měl by přitom také vystupovat ze své komfortní zónyzískávat nové zážitky. To vše povzbuzuje různé oblasti mozku, aby zůstaly aktivní a navazovaly nová spojení, což snižuje riziko kognitivního poklesu.

Nepodceňujte sílu pozitivní myšlení

To, že se budete strachovat o vaši paměť nebo si nadávat, že už není, co bývala, ve vás může vyvolat akorát úzkost, která ji zhoršuje. Inspirujte se pozitivní psychologií, buďte k sobě laskaví a nezapomínejte na to, že paměť je dovednost. A jako každá jiná se dá zlepšovat.

 

Mohlo by se vám líbit

Už jste dnes procvičili svůj mozek?

Běháte jako o závod, cvičíte a denně ujdete doporučených deset tisíc kroků? I když to vypadá, že jste pro své zdraví udělali maximum, zapomněli jste na jednu důležitou aktivitu. Zařaďte do své denní rutiny také několik minut, které budete věnovat svému mozku. I ten si totiž zaslouží péči a každodenní hýčkání.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Vztekem k větší pohodě: Jak vám negativní emoce mohou pomoci k dosažení cílů

Životní styl
5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

5 inspirativních žen roku 2024 podle Marianne: Neobyčejné osobnosti plné talentu, odvahy a síly

Životní styl
Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Pohřeb jako krásný rituál: Jak proměnit poslední rozloučení v osobní a citlivý okamžik

Životní styl
Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

Jak vybudovat šťastný a dlouhodobý vztah? Nikdy nemlčte o třech věcech

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit