Spojené království v současné době řeší zejména svou novou hlavu státu – krále Karla III. – a události posledních dní. Je ovšem důležité neopomíjet fakt, že předtím, než nás královna opustila, stihla ještě jmenovat novou premiérku své země. K tomu došlo konkrétně v úterý 6. září na zámku královské rodiny Balmoral ve Skotsku.
Mary Elisabeth Trussová se narodila 26. července 1975 v Oxfordu. Její otec byl profesorem matematiky na Leedské univerzitě a matka byla učitelkou a zdravotní sestrou. Je nejstarší z jejich dětí s tím, že má 3 mladší bratry. Ačkoliv má dvě jména, od útlého věku používá pouze Elisabeth, zkráceně Liz. Když jí byly 4 roky, odstěhovali se s rodinou do Skotska, kde žili do jejích 10 let. Později se vrátila do Oxfordu na univerzitu Merton College, kde vystudovala filozofii, politiku a ekonomiku. Během vysoké školy byla prezidentkou oxfordských univerzitních liberálních demokratů a členkou národního výkonného výboru liberálně demokratické mládeže a studentů. Mezi konzervativce vstoupila v roce 1996.
Její rodiče byli podporovatelé levicové strany, možná proto nejprve byla členkou liberálů a proti Margarhet Tatcherové. Během dospívání se její postoje ovšem změnily, a to včetně toho k první britské premiérce, jejíž roli minulý týden hrdě převzala.
Po škole se 10 let pohybovala v energetice a telekomunikacích jako obchodní manažerka a ekonomická ředitelka. Její politická kariéra byla oficiálně zahájena v roce 2010, když začala sbírat jednu vysoce postavenou funkci za druhou. Nejprve se stala poslankyní za jihozápadní Norfolk. Poté působila v letech 2012-2014 jako parlamentní náměstek ministra pro péči o děti a vzdělávání. V letech 2014-2016 působila jako státní tajemnice pro životní prostředí, potraviny a záležitosti venkova. V roce 2016 byla Trussová jmenována ministryní spravedlnosti a „lordem kancléřem“, neboli jednou z nejvyšších úřednic státu, čímž se stala první ženou v této funkci (výjma Eleanory Provensálské z roku 1253). Po všeobecných volbách ve Spojeném království v roce 2017 byla zároveň jmenována hlavní tajemnicí ministerstva financí. Potom, co se stal Boris Johnson předsedou vlády v roce 2019, byla jmenována ministryní zahraničí pro mezinárodní obchod a předsedkyní představenstva obchodu. Dodatečnou roli ministryně pro ženy a rovné příležitosti převzala v září 2019. Při změně kabinetu v roce 2021 byla Johnsonem povýšena na ministryni zahraničí. V prosinci 2021 byla jmenována hlavní vládní vyjednavačkou s Evropskou unií a předsedkyní Spojeného království v Radě partnerství EU-UK a podílela se na reakci Spojeného království na ruskou invazi na Ukrajinu v roce 2022.
Nenechte se ale mýlit, ani u ní to nebylo tak, že by vše šlo hladce. Před svým raketovým vzestupem se neúspěšně pokoušela o zvolení do Dolní sněmovny. A to hned dvakrát.