Sociální sítě jako spouštěč
Jak už bylo zmíněno, success bombingu v mnohém nahrávají sociální sítě. Neev Spencer hovoří o tzv. dopaminové dávce, kterou člověk získá ve chvíli, kdy jsou jeho sociální sítě pod záplavou liků, komentářů nebo plného inboxu zpráv. „Dokonce existuje výzkum, podle kterého je tato dopaminová dávka podobná pocitu, který zažíváme po sexu. Následně není divu, že se necháme vtáhnout do víru touhy po uspokojení,“ dodává spisovatel.
Přesto nepropadejte panice! Pokud čas od času sdílíte na Instagramu selfie a máte upřímnou radost z třiceti nasbíraných liků, rozhodně to neznamená, že jste propadli success bombingu.
Jak usměrnit success bombing?
Pokud máte ve svém životě někoho, kdo má sklony k success bombingu, pak nad tímto člověkem nelámejte hůl. V první řadě si uvědomte, že jeho vychloubání vychází z nejistoty a mnohdy i nedostatečné lásky. Při konverzování (nebo spíše poslouchání) zkuste rychle změnit téma. Je velmi pravděpodobné, že si daný člověk své vychloubání neuvědomuje.
Pokud se vám to nedaří, zkuste mu skočit do hovoru a začnete mluvit i o svých úspěších. A v neposlední řadě netleskejte každému slovu, které dotyčný prohlásí. I díky tomu ho můžete vrátit zpátky nohama na zem. Nezapomeňte, že není nic špatného, když se člověk dokáže pochválit a zhodnotit své úspěchy. Přesto je ale důležité, abychom zbytečně nezabředli do kolečka samochvály, ze kterého není snadné cesty zpět.