Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Stále vám vztahy nevychází a nevíte, kde děláte chybu? Vztahová koučka odhaluje toxické randící návyky, které vás brzdí – a jak se jich zbavit jednou provždy

Když se váš další vztah rozpadá a vy si uvědomíte, že jste se opět ocitla v téže situaci jen s jiným partnerem, je na čase zjistit, v čem je problém. Nejsou to chyby, které byste dělala úmyslně. Jedná se spíše o hluboce zakořeněné špatné vztahové návyky, které vás opakovaně vrhají do stejných vzorců chování. Vztahová koučka Julie Nguyen přichází s osvědčenými tipy, jak se jich jednou pro vždy zbavit. Pak už vám nic nebude stát v cestě k životní lásce.

Ve vztahu je důležitá sebereflexe

Neprospěšné vztahové návyky často vznikají z přesvědčení a nevyřešených zážitků z dětství. „Tyto zkušenosti tvoří jakýsi podvědomý program, podle kterého dnes jednáte, a díky kterému se na sebe často díváte jednostranně. Zkuste místo toho svůj příběh zkoumat s otevřeností. Tím si umožníte nadhled a uvidíte své chování jako opakující se vzorce, ne jako osobní selhání,“ říká vztahová koučka.

Mohlo by se vám líbit

Quiet quitting ve vztahu: Nenápadné signály, že vás partner pomalu opouští

Ne vždy je konec vztahu dramatický a plný vyhrocených emocí. Někdy skončí tak nenápadně, že si toho skoro ani nevšimnete. Máte pocit, že je vše tak, jak má být, jste zamilovaná – a najednou si uvědomíte, že mezi vámi a partnerem už neexistuje žádné skutečné propojení. V takových chvílích jste ráda, že si vás partner vůbec všimne. Pokud máte pocit, že vztah funguje už jen ze zvyku, ale ani jeden z vás jej oficiálně neukončil, pravděpodobně zažíváte tzv. quiet quitting.
marianne.cz

Možná vás to opakovaně táhne k partnerům, kteří potřebují neustálou podporu. Můžete si to vysvětlovat tím, že jste hodná duše. Ovšem hlubší pohled může ukázat, že se snažíte naplňovat představu „dobrého člověka“. Když se od tohoto oprostíte, přestanete hledat uznání u nesprávných lidí a otevřete se rovnocenným vztahům, ve kterých nejste jen pečovatelkou. „Se zvídavostí se můžete zbavit návyků, které vám nepřináší nic dobrého. Když si je uvědomíte, dokážete je postupně proměnit v chování, které lze vědomě přetvořit,“ konstatuje Julie Nguyen.

Emoce mějte pod kontrolou, ne pod zámkem

Emoce dávají našemu životu hloubku a pomáhají nám porozumět tomu, co se v nás odehrává. Výzkumy ukazují, že schopnost zvládat emoce podporuje duševní pohodu. „V mé praxi učím klienty, jak mohou vyjadřovat emoce bez toho, aby své pocity dusili – ať už jde o nejistotu, bolest, smutek nebo vztek,“ říká koučka. Podle jejích slov, naše nezdravé návyky vyplouvají na povrch ve chvílích, kdy jsme emocionálně nevyrovnaní. Pokud je necháme působit dost dlouho, stanou se automatickými. Mezi ně patří například odpojení od sebe sama, uspokojování potřeb druhých na úkor sebe, strach z otevřenosti nebo nasazování masky.

Mohlo by se vám líbit

Máte pocit, že si s partnerem nemáte co říct? 8 témat, která vrátí hloubku vašim rozhovorům

Umět si spolu povídat je snad to nejdůležitější, co žádný vztah nesmí postrádat. Na začátku je každý rozhovor s partnerem vzrušující – díky němu se navzájem poznáváte a projevujete o sebe zájem. Po několika letech se ocitáme v příjemné rutině, ve které však můžeme mít pocit, že už jsme si s partnerem řekli všechno. Aby se nám podařilo v dlouhodobém vztahu udržet jiskru, je potřeba ji zachovat i v konverzaci. Zjistěte, jak na to, pomocí několika témat, která oživí kouzlo hlubokých rozhovorů.
marianne.cz

Tyto strategie nám sice krátkodobě uleví, ale zároveň nám brání v hlubokém propojení s druhými. Časem můžeme přehlížet varovné signály a přitahovat lidi, kteří mají podobně zablokované emoce. „Když jsme v emocionální rovnováze, děláme lepší rozhodnutí. Máme odvahu říkat nepříjemné, ale důležité věci. Zkuste si začít všímat, kde v těle své emoce cítíte. Uvědomujte si je a přijměte je. Tím budujete emocionální odolnost a prohlubujete vztah k sobě i ostatním,“ radí Julie Nguyen.

Jak změnit své špatné randící návyky krok za krokem

Často věříme mýtu o okamžité proměně. Na Nový rok si dáváme velká předsevzetí a doufáme, že se z nás o půlnoci stanou úplně noví lidé. Sledujeme televizní pořady, kde se během hodiny změní něčí život. Představa je to pěkná, bohužel nereálná. Skutečná změna totiž bývá pomalá, ne vždy přímá a přichází postupně. Vše musíte dělat po malých dávkách a tempem, které zvládne náš nervový systém. Když si dovolíte udělat si pauzu a dát prostor na zamyšlení, máte šanci udělat skutečně zásadní změny. Sama jsem měla silný návyk přebírat odpovědnost za pocity druhých – zejména když byli rozrušení. Vyrůstala jsem v prostředí, kde jsem často měla pocit, že všechno je moje vina. Odnaučit se to je dlouhý proces, ale dnes už vím, jak na to,“ říká koučka a vysvětluje, jak postupovat.

Mohlo by se vám líbit

Rozchod bolí, ale jak dlouho? Víme, co ovlivňuje dobu uzdravování a jak si ji ulehčit

Rozchod patří k psychicky nejnáročnějším životním zkušenostem. Člověk v takových chvílích často propadá beznaději a má pocit, že život už nikdy nebude stejný. Na otázku, jak dlouho trvá, než se z rozchodu vzpamatujeme, neexistuje univerzální odpověď. Přesto lze určit faktory, které ovlivňují, za jak dlouho se z bývalého vztahu zotavíme. Zjistěte, jak si tento bolestivý proces usnadnit.
marianne.cz
  • Musíte se zastavit a vnímat, co se ve vašem těle a mysli odehrává, když se necítíte komfortně.

  • Od nepříjemných emocí neutíkejte, ale snažte si je plně uvědomit.

  • Neberte automaticky veškerou vinu na sebe.

  • Je nutné, abyste o svých pocitech mluvila i za cenu toho, že budete působit nejistě.

  • Dejte druhým prostor, aby i oni řekli, co si myslí, místo toho, abyste si vytvářela domněnky.

  • Důvěřujte ostatním, že své vlastní emoce unesou.

  • Udělejte v danou chvíli jen to, na co se cítíte a co zvládnete.

  • Respektujte své hranice a dejte si čas na odpočinek a pauzu, když ji potřebujete.

Přijímat své chyby je součástí růstu. Díky vlastnímu přístupu a odpovědnosti si vytvářím hranice, které mě vedou zdravější cestou. A právě přijetí, nikoli snaha se změnit, mi v tom pomáhá nejvíc. Najednou zjistíte, že jste si osvojila návyky, které podporují zdravé a naplňující vztahy,“ konstatuje na závěr Julie Nguyen.

Mohlo by se vám líbit

Pět jazyků lásky: Jak je využít k posílení vztahu a lepší komunikaci

Lásku lze vyjádřit nejen slovy, ale také činy, doteky nebo společnými aktivitami, při kterých se cítíte šťastně a pohodlně. Autor knihy Pět jazyků lásky Gary Chapman popisuje pět způsobů, jak lásku projevovat, díky nimž můžete partnerovi vyjádřit své city a náklonnost – a stejně tak přijímat jeho lásku. Prostřednictvím těchto jazyků sdílíte s partnerem své pocity a upevňujete vzájemnou lásku. Zjistěte, v čem přesně pět jazyků lásky spočívá a co všechno byste o nich měli vědět.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Nejlepší doba pro životní změny je tu: Udělejte si na jaře 2025 pořádek ve skříni i v životě

Nejlepší doba pro životní změny je tu: Udělejte si na jaře 2025 pořádek ve skříni i v životě

Životní styl
Zkuste virální výzvu a poproste partnera, aby vám přinesl pomeranč. Díky tomu můžete zjistit, zda skutečně stojí za to

Zkuste virální výzvu a poproste partnera, aby vám přinesl pomeranč. Díky tomu můžete zjistit, zda skutečně stojí za to

Životní styl
Kam vyrazit v Praze na nejlepší brunch? Inspirujte se redakčními tipy Marianne

Kam vyrazit v Praze na nejlepší brunch? Inspirujte se redakčními tipy Marianne

Životní styl
Chcete se letos vyhnout jarní únavě? Zkuste několik tipů, jak být šťastná na jaře 2025

Chcete se letos vyhnout jarní únavě? Zkuste několik tipů, jak být šťastná na jaře 2025

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE MANUFAKTURA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE MANUFAKTURA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit