Roušku máte? A umíte ji správně používat?
Nasadit a jít? To bohužel nestačí...
S ochrannými rouškami je to složité. Ačkoliv člověku neposkytují 100% ochranu před nákazou koronavirem, rozhodně bychom jejich nošení neměli podceňovat. Zatímco před pár týdny se nošení roušky doporučovalo pouze lidem s příznaky koronaviru, dnes už víme, že příznaky nemusí být ihned viditelné, a tak by rouška měla být součástí outfitu nás všech. Na sociálních sítích koluje příznačné heslo: "moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě", které naprosto vystihuje smysl užívání roušek.
Rouška a její pravidla hry
Mohlo by se zdát, že používání roušky je naprosto jednoduchá záležitost. Pokud ale chcete, aby rouška vás i vaše okolí co nejvíce ochránila, pak musíte dodržovat několik pravidel, která přehledně sepsala nezisková organizace Loono:
- Před a po manipulaci s rouškou si vždy odezinfikujte ruce nebo si je umyjte mýdlem a vodou.
- Rouškou si zakryjte nos a ústa a ujistěte se, že mezi vaším obličejem a okrajem roušky nejsou žádné mezery.
- Během nošení se jí nedotýkejte.
- Pokud je vlhká, vyměňte ji za novou.
- Sundávejte ji zezadu, tj. tahem za šňůrky, nikoliv tahem za masku.
- Roušky určené na jedno použití znovu nepoužívejte.
- Po použití ji ihned vyhoďte do uzavřeného koše.
- V případě látkových roušek mějte na výměnu více kusů, ty pravidelně perte při vysokých teplotách (nad 60°C) a po uschnutí je vždy vyžehlete.
Nemáte roušku? Ušijte si ji!
Roušky nejsou. Na první pohled beznadějná situace, na druhý pohled příležitost pro šikovné české ručičky. Česko ze dne na den usedlo k šicím strojům a svým spoluobčanům ukázalo, že ušít roušku není žádná věda. Chce to jenom hodinku času, šicí stroj, materiál a nit! Výsledkem je rouška, díky které můžete ochránit své okolí před nákazou.
Návod na šitou roušku
Jednoduchý návod na výrobu roušky podle Daniely Ettlerové:
- Připravte si bavlněný materiál o rozměrech 1 x 20 x 20 cm a 2 x 3,5 x 100 cm, šicí stroj a nit.
- Na dvou protilehlých stranách připraveného čtverce látky zahněte 2 x 0,5 cm a prošijte.
- Dle střihu si udělejte nástřihy, které výrazně usnadní tvorbu skladů, zažehlete a zajistěte ještě špendlíky.
- Pruhy - okraje po celé délce zahněte cca 0,5-0,7 cm a zažehlete, poté přeložte ještě na půl a znovu zažehlete.
- Do takto připravených proužků vložíme do středu zažehlenou roušku, schováme do něj její nezačištěný okraj a zajistíme špendlíky.
- Špendlíky zajistíme i celý zbytek proužku.
- Konce proužku rozložíme, zahneme 1 cm dovnitř a opět poskládáme dle zažehlení. Zajistíme špendlíkem.
- Celé proužky prošijeme.
Návod na roušku z trička
Nemáte doma šicí stroj, nebo si nepřijdete dostatečně zruční? Návrhářka Iva Burkertová, která stojí za značkou ODIVI, vytvořila jednoduchý video návod na výrobu roušky z trička. Iva doporučuje, abyste použili tričko ze 100% bavlny. Důvod? Jedině tak půjde rouška dokonale vyvařit. Na celý návod se můžete podívat zde.
Roušky ve vašem okolí
Máte dostatek roušek, nebo je naopak sháníte? V obou případech se podívejte na stránku Dáme roušky, která je určena pro všechny, kteří roušky nabízejí či poptávají. Díky jednoduché mapě České republiky uvidíte, zda i ve svém okolí nemáte někoho, kdo roušky potřebuje nebo šije. Také na facebookové skupině Česko šije roušky naleznete nabídku a poptávku po rouškách. Navíc si lidé mezi sebou sdělují tipy a triky, jak vytvořit tu nejlepší možnou roušku.
Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.
Ušili jste si roušku? Pochlubte se nám se svým výtvorem. :-)
ČTĚTE TAKÉ: MARTIN ZIKMUND: Využijte situaci kolem koronaviru pro sebe