Když se drobnost promění v monstrum
Každý z nás občas odloží velký úkol, který vyžaduje hodně času, odhodlání, a především energie. Je tedy omluvitelné, když se před dovolenou nevrhnete do nového projektu, nebo odložíte náročné jednání na den, na který se stihnete lépe připravit. Vyvstává ale otázka, proč odkládáme úkoly, které nepůsobí složitě ani nejsou časově náročné. Naopak, je můžeme vyřešit v rámci několika minut.
Podle psycholožky Fuschie Siroisové je to dáno skutečností, že si řešením úkolu nejsme jistí. „Drobné úkony většinou odkládáme vědomě a záměrně, neboť v nás vzbuzují pochybnosti, nejistotu, strach nebo pocit nekompetentnosti,“ vysvětluje psycholožka pro BBC. Zkuste si vzpomenout, kdy naposledy jste oddalovali drobný úkon. Možná sami zjistíte, že jste na e-mail kolegovi neodpověděli kvůli tomu, že jste se báli jeho reakce. Nebo jste neofotili pracovní dokument jenom z toho důvodu, že si nejste jistí, jak funguje nová kopírka.
Další důvod, proč se malé úkoly mohou hromadit, je to, že jim často chybí pevný termín splnění nebo odevzdání. Je logické, že v takový moment jim přisuzujeme nulovou důležitost, a naopak se věnujeme úkolům, které „hoří“. Bohužel, i malé úkoly začnou jednoho dne doutnat, a pak už je jenom na nás, zda si kouře všimneme a rychle ho uhasíme.