Nejspíš se vám to také někdy stalo. Po náročném dni si lehnete s tím, že můžete konečně spát, ale namísto toho vaše hlava zahájí kolotoč přemítání nad určitými událostmi. Může se jednat o to, že jste se s někým zrovna ten den pohádali a teď vás napadají argumenty, co jste jim měli říct. Možná přemýšlíte, jestli jste svými slovy někomu neublížili, a že jste danou věc mohli říct lépe. Nebo se vrátíte k nějaké křivdě z minulosti. Člověk se v tu chvíli zasekne v okamžiku z jeho minulosti a může ho to vést k pocitu zdrcení, viny či lítosti nad situací, kterou nyní už nemůže ovládnout.
Dá se to nazvat více výrazy – overthinking (v překladu přílišné přemýšlení nad určitými věcmi), přemítání či ruminace. Vše znamenají ale v zásadě to stejné – příchod bezděčných myšlenek, který nevyvolal žádný aktuálně působící vnějším podnět, a obsedantní uvažování nad nimi.
Terapeutka Amber Elizabeth Smith ví, že se s tímto problémem potýká spousty lidí a zároveň, že to není sranda. Proto tomuto tématu nedávno věnovala příspěvek na Instagramu, v němž zároveň poskytla tipy, které mohou pomoci se s ním vypořádat. „K ruminaci dochází, když máme touhu vyřešit problém, který nás trápí,“ napsala. „Věříme, že přehráním situace můžeme přijít s novým řešením a najít úlevu.“ Často se však stává, že uvízneme v cyklu úzkosti a přemýšlení. A právě to je na tom to nebezpečné.
Kdy je ruminace problém?
„Reflexe a zpracování jsou nezbytné pro růst, ale v jakém bodě se to mění v posedlost?“ pokládá Smith řečnickou otázku ve svém příspěvku. Podle ní se tak stává, pokud se na problém, ať už minulý nebo současný, soustředíte déle než několik minut. Zároveň pokud se cítíte pohlceni vzpomínkou na nějakou událost, protože necítíte žádný pohyb směrem k přijetí nebo posunu dál, i když uplynul nějaký čas. Když se to stane, můžete se cítit sklíčeně a tak, že žádné schůdné řešení ani neexistuje. Přitom ne vždy musí existovat řešení, abyste se z této situace dostali.