Jak zvládnout perimenopauzu bez ztráty kytičky
Perimenopauza není nemoc, na kterou vyzrajete platíčkem léků. Naopak, je to přirozená součást ženského života, a proto se vyplatí, když s ní nebudete urputně bojovat, a naopak ji přijmete. Snažte se v tomto období tělo i mysl rozmazlovat. Choďte na procházky, naordinujte si dlouhý spánek, sportujte, a především se zaměřte na zdravý jídelníček. Pokud zůstaneme u stravování, vyplatí se, když do jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na fytoestrogeny, tedy rostlinné sloučeniny podobné estrogenu. K přírodním zdrojům fytoestrogenů se řadí lněná semínka, luštěniny, celozrnná rýže, ořechy, rajčata, brusinky, jablka, anýz nebo kopr. Mimochodem určitý zdroj fytoestrogenů objevíte také v pivu nebo červeném vínu.
Krok vedle neuděláte ani tím, když budete pravidelně konzumovat kvašené potraviny, jako je kysané zelí, kefír nebo kimchi. Střevní mikrobiom má totiž velký vliv na hormonální zdraví, a tudíž bychom mu také měly věnovat pozornost. V neposlední řadě se snažte vypořádat s nahromaděným stresem. Jakmile totiž pocítíte napětí, stoupá hladina stresového hormonu kortizolu, což má zásadní dopad na rovnováhu estrogenu a progesteronu v lidském těle. Zkuste tedy do svého života přizvat jógu nebo meditaci, díky kterým se dokážete plně uvolnit.
Změňte vnitřní nastavení
Věřte nebo ne, průběh perimenopauzy i menopauzy je ovlivnět i samotným přístupem. Pokud vás toto období bude nervovat dávno předtím, než se stane realitou, pak je pravděpodobné, že jeho symptomy budou velmi nepříjemné. Na druhou stranu můžete zvolit opačnou strategii a přistupovat k menopauze či perimenopauze pozitivně. Ne nadarmo se říká, že ženy ve středním věku prožívají své silné období, během kterého jsou nebojácné, stojí nohama pevně na zemi, a především znají své kvality a přednosti.