Také očkovaní lidé mohou šířit nemoc
To je v tomto případě bohužel pravda. Sami po setkání s virem sice neonemocní, ale virus se skutečně může namnožit na jejich sliznicích a mohou někoho nakazit. Nicméně očkovaný člověk nepředává dál velkou virovou nálož. I tak má smysl i po očkování dodržovat jistou opatrnost v chování. A opět, je klíčové, aby se očkovalo co nejvíce lidí – pak se oni ani ostatní očkovaní nenakazí.
Očkování nechrání napořád
Toto tvrzení platí u většiny očkování. Příkladem budiž třeba vakcína proti černému kašli, která má účinnost zhruba 85 procent a nechrání celoživotně. Proto není na závadu si v dospělosti nechat zjistit protilátky, případně se nechat přeočkovat. Ostatně, i tetanovka se musí dávat opakovaně, a snad nikoho nenapadne zpochybňovat její účinnost a smysl.
Je lepší nemoc prodělat než se nechat očkovat
Toto tvrzení je ještě předmětem výzkumu, ale zatím vše nasvědčuje tomu, že je lepší se nechat očkovat, protože takto získaná imunita je účinnější. I přesto, že ani ona není dlouhodobá. U přirozené obranyschopnosti získané proděláním nemoci jsou si lékaři zatím jistí plus minus třemi měsíci, u očkování by to mohlo být až půl roku. Možná déle, ale to se ještě uvidí.
Vakcína změní moji DNA
Tato obava zřejmě vznikla na základě toho, že vakcíny (například ty od společností Pfizer a Moderna) obsahují takzvaný RNA vzkaz (messenger RNA, odtud označení typu vakcíny jako mRNA), který říká buňkám, jaký typ bílkoviny mají vyrobit, aby nakoply imunitní systém a naučily ho tak bojovat s případnou budoucí infekcí. Tenhle messenger se nicméně nikdy nedostane do jádra buňky, tedy k DNA, a tělo se ho navíc záhy samo zbaví.
V injekcích jsou potracené plody
Velmi citlivé téma. Pro spoustu lidí může být překvapením, že se vakcíny běžně vyvíjejí na buňkách z potracených embryí, ale není to tak, že by laboratoře potřebovaly pořád nové a nové. Pracuje se s buňkami z několika málo dobrovolných legálních interrupcí, k nimž došlo v době před několika desetiletími. Pro mnohé z nás to pochopitelně není úplně hezká představa, ale vakcíny i s tímto vědomím doporučuje například papež František, který jinak rozhodně není příznivcem interrupcí.