Magická podívaná aneb Místa, kde uvidíte polární záři
„Není to ona pověstná polární záře?! Četl jsem o ní v učitelských novinách!“
marianne.cz
V noci z pondělí 26. dubna na úterý 27. dubna se můžete těšit na nebeskou podívanou. V hlavní roli se představí tzv. růžový superměsíc, který vás překvapí svou velikostí i zbarvením.
Patříte k lidem, kteří rádi pozorují noční oblohu? Pak v noci z 26. na 27. dubna nezapomeňte obrátit hlavu k nebesům. Odměnou vám bude růžový superměsíc, který prochází perigeem a na své eliptické dráze se nejvíce přiblíží k naší planetě. I když budete mít pocit, že vycházející úplněk je nízko nad obzorem větší, pravdou zůstává, že průměr kotouče je po celou dobu stejný. Za zdánlivým zvětšením stojí optický klam, při kterém mozek porovnává Měsíc s objekty u obzoru.
V anglicky mluvících zemích se sice běžně setkáme s označením pink supermoon, které napovídá, že se dočkáme růžové podívané. Bohužel, do výrazné růžové se Měsíc neoblékne. Název pravděpodobně vznikl díky tomu, že během dubnového úplňku začínaly v Severní Americe rozkvétat růžové květiny. Na druhou stranu mírné zabarvení očekávat můžeme. Každé těleso, které se nachází nízko nad obzorem, se totiž pyšní mírně načervenalou barvou.
Není žádným tajemstvím, že úplněk ovlivňuje naše životy. Dubnový superměsíc nám ztíží nejen usínání, ale také zapůsobí na některé orgány. Konkrétně budou citlivé pohlavní orgány, močová trubice, pohlavní žlázy, vaječníky, prostata, stydká kost a geny. V ideálním případě zmíněné orgány nezatěžujete a pouze o ně pečujte. Pokud jste zahrádkáři tělem a duší, pak také nezapomeňte, že během úplňku není vhodné stříhat živý plot, řezat stromy a keře či zaštipovat zeleninu a květiny.