Jak dlouho vlastně trvá počáteční fáze zamilovanosti?
Kolem půl roku, ale záleží na konkrétním člověku. Někdo vzplane hned, ale fascinace rychle odezní. U někoho se naopak zamilovanost buduje pomaleji. Americký sociální psycholog Jonathan Haidt ve vztahu rozlišuje lásku romantickou a partnerskou. Romantická láska je zamilovanost, která je velmi příjemná, ale zpravidla má dva náročné okamžiky. Tím prvním je intenzivní vzplanutí, kdy máme pocit, že druhého extrémně dobře známe, a můžeme dělat rozhodnutí, která jsou neadekvátní délce vztahu – například se po měsíci zasnoubíme nebo kupujeme byt. Další krize romantické lásky nastává po třech až čtyřech měsících, kdy zamilovanost začíná lehce klesat a my si říkáme: A to je všechno? Objevují se první pochybnosti. Je to tím, že po tak krátké době ještě nemáme dostatečně vybudovanou partnerskou lásku, která na rozdíl od zamilovanosti může růst celý život, ale nenaskočí hned. Haidt přirovnává počáteční zamilovanost k účinkům drogy, je to jako rauš. Spokojená partnerská láska je jako pít v dobré náladě dobré víno.
Pojďme teď probrat téma, které se u vás v terapeutickém centru nejspíš řeší velmi často. Jak se dá zvládnout nevěra?
Je to skutečně jedno z častých témat. Ale nemusí vést jenom ke konci vztahu. Spousta párů ji dokáže zpracovat a zvládnout. Vždy pomáhá, když se krize spojená s nevěrou vnímá jako příležitost začít ke vztahu přistupovat jinak. Začít jinak komunikovat. Mluvit o tom, jak to vlastně chceme mít, co nám vyhovuje. Ale není to rozhodně jednoduché, nevěra je zraňující a zpracovat ji je dlouhý proces. Ale dá se to. Když ji někteří partneři reflektují po letech, považují ji někdy dokonce za zásadní impuls ke změně.
Je těžké být monogamní?
Ano. Monogamie je těžká. Pro někoho je přirozená, je to něco, k čemu tíhne. Ale každý jsme jiný. Já považuji za dobré, když k tomuto tématu lidé přistupují kriticky a přemýšlejí, jak to vlastně mají oni. Pro někoho není exkluzivita v sexu tak důležitá jako pro někoho jiného.
Jak se díváte na polyamorii a otevřená manželství?
V prvním případě má člověk více rovnocenných partnerů na sexuální i romantické vztahy. V otevřeném vztahu máte manžela, ale zároveň i svobodu v intimní oblasti. A dalším způsobem nemonogamních vztahů jsou sexuální zkušenosti, které máme v páru s dalšími lidmi, například v rámci swingers party. Vždy je ale zásadní transparentnost a souhlas všech zúčastněných. Obecně fandím tomu, když se lidé dokážou odpoutat od vztahových norem a žít vztahy tak, jak vyhovuje jim.
Už jsme jako společnost tak daleko, že se na podobné záležitosti nedíváme s podezřením?
Určitě to má své stigma, a to i mezi odborníky. Mnozí terapeuti nevěří, že by takové vztahy mohly být funkční. Ale ukazuje se, že když jde o konsensuální vztahy, mohou být stejně kvalitní jako ty běžné.
Podle výzkumu jsme celkem tolerantní národ. Většina Čechů a Češek se například vyslovuje pro sňatky homosexuálů. Mám ale pocit, že LGBT+ komunita to u nás stále nemá moc jednoduché…
Je pravda, že k sexualitě přistupujeme se stále větší tolerancí. Stále více lidí se identifikuje jako bisexuální nebo transsexuální – z výzkumu od Behavia vidíme, že 17 % lidí z generace Z uvádí svou orientaci jako LGBTQ+. S touto oblastí mám velmi málo klinických zkušeností, ale pokud za vámi například přijde dcera nebo syn, že se cítí „jinak“, rozhodně to nezlehčujte. Berte to vážně. Obraťte se na odborníky, u kterých máte jistotu, že jejich znalost je zakotvena v současném poznání a výzkumu. Vzhledem k tomu, že komunita LGBT+ velmi dobře a podpůrně funguje na sociálních sítích, napojila bych se i tam.
Jak jste se vlastně ke studiu vztahů i vlastní praxi dostala?
Vystudovala jsem sociologii. Nejdříve jsem se zabývala vztahy mezi skupinami, chvilku jsem pracovala v soukromém sektoru, ale pak jsem se k sociologii vrátila, a navíc začala studovat psychoterapii. Svůj výzkum i terapeutickou praxi jsem zaměřila na partnerské vztahy, především jejich proměnu. Propojuji terapeutickou práci a sociologický výzkum, který pomáhá zasadit osobní zkušenost do širšího kontextu.