Svaly nadevše
Možná ve svém okolí také máte někoho, pro koho je fitness centrum druhým domovem, velké nádoby se suplementy denním chlebem a svalnaté tělo modlou. To, že člověk rád posiluje, samozřejmě v žádném případně neznamená, že bojuje s bigorexií. Problém nastává v momentě, kdy se z touhy po vyrýsovaném těle stane posedlost. Bigorexie je totiž forma svalové dysmorfie, která se vyznačuje nadměrným zvedáním závaží, vtíravým pocitem nedostatku svalstva a přísným dodržováním jídelníčku, který snižuje váhu, a zároveň vede k budování svalstva. Podle odborníků postihuje bigorexie především mladé muže, avšak není nic výjimečného, když s bigorexií bojují také ženy. A co spojuje bigorexii s poruchami příjmu potravy? Ano, posedlost vzhledem, která vede k nezdravým návykům a nejen psychickým problémům.
Doba tiktoková
Zdá se, že bigorexii hojně nahrávají sociální sítě, na kterých najdeme nespočet fotografií svalnatých a „dokonalých“ mužských postav. Podle výzkumníka v oblasti veřejného zdraví na Maastrichtské univerzitě Thomase Gültzowa se většina studií na téma tělesné spokojenosti a sociálních sítí zaměřuje na ženskou populaci. „Téměř žádná ze studií se nezaměřuje na muže,“ říká pro The New York Times.
I proto Thomas Gültzow publikoval se svými kolegy v roce 2020 studii, ve které analyzovali 1000 instagramových příspěvků zobrazujících mužská těla. Studie došla k závěru, že obrázky velmi svalnatých a štíhlých mužů získaly více lajků než obsah, který zobrazoval méně svalnaté muže. Ostatně „dokonalá“ mužská těla nejsou doménou jenom Instagramu či Facebooku, ale dominují také v současné době velmi populárnímu TikToku nebo YouTube. Korunu tomuto bláznovství po svalnatém těle dává filmový průmysl v čele s filmy jako Bez kalhot. Následně není divu, že mladí muži touží po postavě Channinga Tatuma a tráví v posilově tolik času, až jim společnost začne dělat právě bigorexie.