Nedávno jsem se ocitla na akci, kde byl shodou okolností můj první partner, kterého jsem kdy měla, což je již více jako 10 let zpátky. A zároveň tam byl i ten poslední. Oba vztahy jsou již dávnou minulostí a naštěstí se jednalo o velkou událost, tudíž celá ta situace nebyla nijak zvláštní. V jednu chvíli jsem se ale přistihla (ano, bylo to už po nějaké té skleničce prosecca), že tikám očima z jednoho na druhého a v hlavě si je porovnávám.
Blonďaté vlasy. Sportovní postava. Podobný styl oblékání. Jiná výška. Stejný smysl pro humor. Jo, něco na tom bude. Vlastně pravdou je, že od té doby, co jsem se poprvé zamilovala, tak jsem vždy tvrdila, že můj typ jsou blonďáci a tak nějak jsem nedokázala vysvětlit proč. Rozhodně to není žádná árijská selekce. A neznamená to, že jsem nikdy nechodila s nikým, kdo nebyl blonďatý. Ale tohle mi tak nějak v hlavě zkrátka utkvělo. A vlastně to dává docela smysl.
Podle studie psychologů z laboratoře doktora Pfause první sexuální partneři ovlivňují volbu těch pozdějších. Vše, co prožíváme, zpracovává náš mozek. Náš nervový systém je vybaven psychologickou a biochemickou infrastrukturou, která nám umožňuje poznávat naše prostředí a zážitky. A vzhledem k tomu, že toto je velice intenzivní zkušenost, náš nervový systém si ji zapamatuje, ať chceme, nebo ne, a vytvoří nám v hlavě určité partnerské preference. Rysy jako je výška, barva vlasů či vůně poté tedy mohou dát naše současné zážitky do kontextu s těmi hezkými a silnými z minulosti, a proto nás to může táhnout neustále k jednomu typu člověka.