Umění v galerii i ve venkovním prostoru
Když už budete v bývalém továrním areálu, nabízí se navštívit i další budovy, například komplex budov číslo 14 a 15, kde dnes sídlí Baťův institut zastřešující Krajskou galerii výtvarného umění, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajskou knihovnu Františka Bartoše. Je zde k vidění stálá muzejní expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost a také expozice výtvarného umění, kde jsou vystavena díla významných českých umělců první poloviny 20. století – mimo jiné Emila Filly, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Josefa Čapka či Toyen. Kromě toho se tu konají různé akce, jako jsou festivaly, cestovatelské přednášky, besedy či koncerty, kompletní program najdete na www.14-15.cz.
Cestou z továrního areálu minete zrekonstruovaný Obchodní dům, kam si můžete zajít na snídani, oběd či večeři do podniku Bistrotéka Valachy, a dojdete na prostranství zvané Gahurův prospekt, které mělo v baťovských časech sloužit k odpočinku pro tisíce zaměstnanců firmy Baťa ubytovaných na okolních internátech. Jeho revitalizace proběhla před deseti lety a dnes při sezení na betonových panelech mezi zelení můžete obdivovat i kus nebaťovské architektury pocházející z návrhu světoznámé architektky Evy Jiřičné. Ta pro Zlín navrhla budovu Kongresového centra a Filharmonie Bohuslava Martinů a také budovy Univerzity Tomáše Bati. Když se vydáte od Gahurova prospektu po náměstí T. G. Masaryka do kopce, dojdete k dominantě celého venkovního prostoru – vzdušné minimalistické budově Památníku Tomáše Bati z roku 1933 postavené podle návrhu architekta Františka Gahury. Památník byl po kompletní obnově znovuotevřen v roce 2019 a jde o výkladní skříň funkcionalismu plnou symboliky ukryté v jednoduchém, ale do detailu promyšleném interiéru.
Symbióza funkcionalismu s přírodou
Až budete příběhů spojených s Baťou už přesyceni, možná přijde čas na nějaký ten relax. A tak je nejvyšší čas přesunout se do asi 20 kilometrů vzdálených Luhačovic – lázeňského městečka v horách, kam se jezdí odpočívat, poznávat i ochutnávat. S ochutnáváním ostatně můžete začít hned v kavárně Jizba na Masarykově třídě. Spojení pražírny výběrové kávy a keramické dílny zde funguje dokonale, v tradičním domečku s malovaným štítem byste možná nečekali tak progresivní přístup ke kávě, ale opak je pravdou.
Při posezení s kávou si můžete v mobilu otevřít webovou stránku zvukovamapaluhacovic.cz a připravit se tak na netradiční procházku po městě. Projdete se lázněmi a popovídáte si u toho se skladatelem Leošem Janáčkem nebo architektem Dušanem Jurkovičem, kteří jsou s Luhačovicemi neodmyslitelně spjati. Hlasy jim propůjčili herci Arnošt Goldflam nebo Igor Bareš. Autorkou a produkční projektu Zvuková mapa je Magdaléna Petráková, jejíž celá rodina je významným hybatelem luhačovického kulturního dění.