Stinná stránka sportu
Japonská tenistka rozhodně není jedinou sportovkyní, která se potýká s psychickými problémy. Vzpomeňme na fenomenálního plavce Michaela Phelpse, který v rozhovoru pro CNN v roce 2018 uvedl, že po každé olympiádě upadl do velkých depresí. Phelps přiznal, že v určitých chvílích přemýšlel nad sebevraždou a častokrát se také uchyloval k užívání návykových látek. Držitel osmadvaceti olympijských medailí nakonec vyhledal odbornou pomoc a své depresivní stavy překonal. V současné době pomáhá lidem s obdobnými problémy, a to prostřednictvím nadace Michael Phelps Foundation.
Depresivní stavy moc dobře zná i bývalá sjezdařka Lindsey Vonn, která přiznala, že fyzická vyčerpanost její deprese prohlubovala. „Pokud jsem fyzicky velmi unavená a vyčerpaná, prázdnota a smutek uvnitř mě můžou růst. Ale léky je zkrotí,“ přiznala před lety pro magazín Focus. S depresemi se setkala také tenistka Serena Williams, kterou zaskočily v období, kdy byla na vrcholu své kariéry. „Celou dobu jsem jenom plakala. Bylo mi mizerně,“ řekla v rozhovoru pro The Telegraph v roce 2011. Zároveň se Serena Williams nikdy netajila tím, že po porodu dcery Olympie trpěla poporodní depresí.
(Ne)známý viník
Bohužel, nelze ukázat na jeden spouštěč, který stojí za psychickými problémy sportovců. „Především stres a neustálá soutěživost vede k rozvoji duševních problémů, jako je deprese nebo úzkost. Kromě toho můžou být viníkem také špatné výkony, fyzická zranění, problémy s trenéry nebo spoluhráči, přetrénovanost, stárnutí nebo strach z brzkého odchodu do sportovního důchodu,“ vyjmenovává možné důvody sportovní psycholožka Emma Vickers.
Přesto podle ní existuje několik kroků, které sportovci můžou v cestě za psychickým zdravím podniknout. V první řadě je důležité setřást ze sebe gladiátorskou bariéru, a nebát se o problému otevřeně hovořit. Stejně tak je nasnadě, aby média přestala živit stereotyp o „silných sportovcích se železnými nervy“, a případné psychické obtíže sportovců nezlehčovala.