Český jazyk je variabilní, což mimo jiné znamená, že nám umožňuje tvořit věty a otázky různými způsoby. Jedním z nich je ten, že se na věci můžeme ptát negativně, i když nic negativního znamenat nemají. Používáme tak výrazy jako „nechceš“, „nepůjdeš“, „nemůžeš“, „nevadilo by ti“ a podobně. Lidé to přitom obvykle nedělají cíleně, přijde to tak nějak samo.
Proč negativně formulované otázky používáme?
Důvodů, proč někteří lidé volí v otázkách negativní slovesa namísto pozitivních, může být hned několik. Podle studií to ovšem často souvisí s následujícími:
Používání negativních slov jako „nechceš“ nebo „nemůžeš“ může pramenit z pocitu nedostatečnosti a omezenosti. Celkově tak člověk trochu shazuje sám sebe a je to známka toho, že si dostatečně nevěří.
-
Negativní emoce a vnímání světa
Pokud se dotyčný takto vyjadřuje často, ne jen ojediněle, může to pramenit z toho, že teď momentálně vidí svět v negativním světle a takto formuluje otázky podvědomě. Ať už se jedná o to, že má zrovna špatný den, špatné období, pociťuje úzkost či jiné psychické problémy.
V neposlední řadě je může člověk používat z toho důvodu, že netouží po pozitivní odpovědi. Negativně formulovaná otázka vyzývá i k negativní odpovědi (ačkoliv zde je matoucí, zda to potom znamená souhlas, či nesouhlas). Dotyčný se tím možná brání novým příležitostem a zároveň se tím brání schopnost růstů a rozvoje, kterého se v současné chvíli možná bojí.
Funguje to oboustranně
Výzkumy zároveň potvrdily, že když někdo mluví o věcech negativně, pak je tak obvykle i začne vnímat. Tyto otázky tak mohou být tedy i příčinou, proč v něm nějaké negativní emoce vůbec vzniknou.