Čas na samovyšetření
Zatímco o ženském samovyšetření prsou se hojně hovoří, samovyšetření varlat je pro pány velkou neznámou. Přitom platí, že tato pětiminutová rutina může doslova zachránit život. Dobrou zprávou je, že samovyšetření může provádět nejen muž, ale také jeho partnerka. Při následném samovyšetření si všímejte jakékoliv změny velikosti, tvaru nebo povrchu varlete. V ideálním případě by samovyšetření mělo probíhat jednou za měsíc.
Pokud muž bulku skutečně nahmatá, nemusí to znamenat, že jde o rakovinu. Může se jednat například o kuličky z tuku, vaziva, rozšířené cévy, nebo cysty. V takovou chvíli není prostor pro paniku nebo zběsilé vyhledávání informací na internetu. Namísto toho je důležité, aby muž jednal a objednal se k urologovi nebo praktickému lékaři, který vystaví žádanku na odborné vyšetření.
Preventivní prohlídky
„Preventivní prohlídky jsou základ, který ke správné péči o zdraví neodmyslitelně patří. Muži by měli pravidelně 1× za 2 roky navštěvovat praktického lékaře, který je takovým manažerem péče o zdraví každého z nás a měl by mít přehled o všech specialistech, které navštěvujeme. I přesto k němu na preventivní prohlídky dochází jen každý čtvrtý Čech,“ zaznívá od neziskové organizace Loono, která aktuálně ve spojení s Česka.Digital vyvíjí unikátní preventivní aplikaci s názvem Včas.
Pánové by neměli zapomínat ani na preventivní prohlídky u urologa. Obzvláště muži starší padesáti let by na urologii měli docházet jednou do roka. Tam se lékař vyptá na rodinnou a osobní anamnézu, odebere krev, moč a případně vyšetří ejakulát. Zároveň zkontroluje varlata, prostatu a ledviny.