Máte spisovatelské střevo? Pak vydejte knížku
Psát do šuplíku je sice hezká věc, ale nájem vám to nezaplatí.
Patřily vaše slohy k těm nejpovedenějším ve třídě? Dokážete napsat nejvtipnější přáníčko k narozeninám? Lamentujete při čtení knih nad tím, že příběh není propracovaný do detailu? Pak pravděpodobně máte talent, kterého byste měli využít. Bohužel cesta od nápadu, přes rukopis až k hotové knížce rozhodně není romantická a bezproblémová. Pokud se ale vyzbrojíte trpělivostí, nadhledem, a především touhou, pak není nesplnitelná.
V první řadě si začínající autoři musí ujasnit, zda svou knížku chtějí potkávat na pultech knihkupectví, nebo ji budou distribuovat vlastní cestou. Obě možnosti mají své klady i zápory, a tak je důležité, abyste opravdu důkladně zvážili, jaký záměr s knížkou máte.
Vzhůru do knihkupectví!
Mít svou knížku v knihkupectvích napříč republikou není pro začínajícího spisovatele jednoduché. V první řadě můžete oslovit tradiční nakladatelství, kterému poskytnete rukopis. Předem vás musíme upozornit na to, že rukopisů je mnoho a prostředků na vydání knížky málo. Připravte se tedy na možnost, že váš rukopis bude zamítnut. Nebojte se ale oslovit více nakladatelství, třeba v některém uspějete! Pokud by se tak stalo, máte z části vyhráno. Vydání knížky v tradičním nakladatelství je spjato s tím, že máte nejen minimum starostí, ale především minimum výdajů. Další možností je vydat knížku v zakázkovém nakladatelství. Nad celým procesem budete mít sice větší kontrolu, ale zároveň nejde o žádnou levnou záležitost. Při výběru zakázkového nakladatelství si také pohlídejte, zda za vás vyřídí i distribuci, nebo tento krok zbude na vás.
Vlastní cestou
Nic nebrání tomu, abyste si vydání knížky vzali na vlastní triko. Tenhle krok sice bude stát mnoho úsilí, zároveň ale s sebou nese několik výhod. Především se nemusíte o zisk s někým dělit. Vše, co vyděláte, skončí ve vaší kapse! Dále tento způsob vydání knížky nabízí mnoho variant. Pokud například máte fanouškovskou základnu na sociálních sítích, pak knížku můžete vydat a prodávat skrze vlastní e-shop. Tak to například udělala Kačí z blogu MyCookingDiary a v současné době má už na světě druhou kuchařku.
Skvělým a finančně nenáročným krokem je tvorba e-booku. Knížku napíšete, první kapitolu čtenářům nabídnete zadarmo a zbytek knížky zpoplatníte. U e-booku je velkou výhodou, že vám odpadnou starosti s vydáváním a další distribucí. Mnoho e-booku vydávají fitness trenérky, kuchařky nebo třeba specialisté v určitém oboru.
V neposlední řadě nesmíme zapomenout na vydání knížky s pomocí crowfundingu – tedy veřejné sbírky. Existuje hned několik webů, na které můžete svůj počin umístit a následně doufat, že se lidem zalíbí a finančně ho podpoří. Obecně se doporučují třeba kampaně na webu Hithit.cz, který se nezaměřuje pouze na knihy. Speciálně na knížky se specializuje online nakladatelská služba Pointa, ve které nejen můžete na knihu vybrat dostatečné peníze, ale zároveň vám tým Pointy pomůže i s dalšími kroky při vydání fyzické knížky.
Chtěli byste vydat vlastní knížku? A o čem by byla?
ČTĚTE TAKÉ: MOJE KARIÉRA: ilustrátorka a majitelka knihkupectví Tereza Booth