Velká vztahová maturita
Eric Berne, kanadský psychiatr a zakladatel transakční analýzy, přišel už v roce 1972 s přesvědčivými důkazy o tom, že lidé se v životě řídí tzv. scénáři. Tyto scénáře jsou uloženy v temenním laloku našeho mozku, kde sídlí i paměť. Tato část mozku je podle britského psychiatra Stevea Peterse 20× rychlejší než ta vědomá, uložená v čelním laloku. A protože je mozek od přírody „líný“, pokud jen trochu může, přepíná na rychlejšího autopilota.
Čím víc jsme unavení, ve stresu či pod vlivem silné emoce nebo všechno najednou, jako třeba po narození dítěte, tím více autopilotů se nám v hlavě aktivuje, i těch dávno zapomenutých. A tak se stane, že se podráždění dospělí někdy chovají jako malé děti. Ne proto, že vědomě chtějí, ale protože tak funguje jejich mozek. Nebývá náhodou, že skutečnou zatěžkávací zkouškou vztahu se stává až narození dítěte.
Hlavně na to nemyslet!
„To se mně stát vůbec nemůže, protože si dávám velký pozor, abych se nechoval/a jako moje matka/otec!“ říká spousta lidí, obvykle těch, kterým jejich partneři či děti často vytýkají, že se přesně tak chovají. Existují dva druhy rallyových jezdců – jedni, když dostanou v zatáčce smyk, sledují dál silnici, po které potřebují pokračovat v jízdě. Ti druzí se naopak otočí ve směru tečny, kam se jejich vůz nezadržitelně blíží, a sledují příkop se stromy. Oba dva typy řidičů se nakonec dostanou směrem, na který se zaměřují. A stejné je to i ve vztazích.
Katarína Durecová, přední česká psychoterapeutka, dává takový hezký příklad. „Dám vám teď test, jestli náhodou nejste pedofil. V následujících pěti minutách za žádnou cenu nesmíte pomyslet na růžového jednorožce!“ Klidně si to zkuste. Až se vám ten růžový jednorožec objeví, vězte, že nejste pedofil. To jen když upřete svou pozornost na to, co nechcete, namísto toho, čeho chcete dosáhnout, nakonec se vám to podaří.