Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Když zachraňujete druhé, ale ztrácíte sebe: Zjistěte, zda netrpíte spasitelským komplexem

Pomáhat druhým je chvályhodné, ale tato touha se může proměnit v něco víc. Někdy se za snahou někoho zachránit skrývá nevědomá potřeba ovládat nebo být potřebný. Znáte pojem spasitelský komplex a víte, co se skrývá za jeho motivací?

Jana Szkrobiszová | 23. 08. 2024

Co se skrývá za spasitelským komplexem?

Za touhou zachraňovat druhé se často skrývá strach z odmítnutí, touha být milována a potřeba cítit se potřebná. Takové ženy často trpí nízkým sebevědomím a věří, že jejich hodnota spočívá v tom, jak dobře se starají o druhé. Tím, že se stanou "spasitelkami", si myslí, že si zajistí lásku a náklonnost druhých a vyhnou se pocitu odmítnutí. Často se snaží být dokonalé a chtějí mít vše pod kontrolou. To může vést k tomu, že se budou snažit zachránit i ty, kteří o pomoc nestojí.

Mohlo by se vám líbit

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Vybudujte si lepší vztah k sobě samé

Posilování sebevědomí je nezbytné pro spokojený život. V dnešní hektické době může být velmi náročné si ho ve zdravé podobě vybudovat nebo udržet. V tomto článku se dozvíte o třech jednoduchých, ale účinných metodách, jak na to.
marianne.cz

Dvě tváře chování

Spasitelský komplex má dvě podoby, které mohou ovlivnit, jak prožíváte své vztahy a životní situace. Tyto dvě tváře mohou být subtilní, ale přesto mají hluboký dopad na vaše chování a na to, jak vnímáte sama sebe i své okolí.

Mohlo by se vám líbit

Recept na štěstí: Psychologové doporučují 7 věcí, které vám zaručeně zlepší každý den

Člověk občas prochází obdobím, které není zrovna nejšťastnější. Jednoduše se více věcí v jeho životě začne bortit. Pokud se to týká vás, máme pro vás dobrou zprávu: vše je o úhlu pohledu. Ať už máte špatný den, týden, nebo posledních pár měsíců, jste to právě vy, kdo má sílu to změnit. A když víte, jak na to, jde to i poměrně rychle.
marianne.cz

1. Být potřebná na úkor sebe

Potřeba být neustále potřebná je jako skrytá touha po uznání a lásce. Věříte, že když budete druhým pomáhat, budou vás mít rádi a ocení vás. Tato přesvědčení vás mohou vést k tomu, že budete upřednostňovat potřeby ostatních před vlastními, což může způsobit, že se postupně vyčerpáváte a ztrácíte kontakt se svými vlastními přáními a cíli.

2. Zachraňuji, abych ovládala

Druhá tvář spasitelského komplexu spočívá v touze po kontrole. Pomáhání druhým se stává prostředkem k získání moci nad situacemi a lidmi. Tento přístup může vést k tomu, že se ostatní cítí manipulováni a omezování ve své svobodě rozhodování. Pokud někoho podporujete s očekáváním, že se na vás stane závislým, nejde o skutečnou pomoc.

Mohlo by se vám líbit

Jak překonat syndrom vyhoření: Příčiny a léčba

Syndrom vyhoření. Fenomén moderní doby, který se plíživě dostává do vašeho života, aniž byste si toho vůbec všimla. Jednoho dne se probudíte a zjistíte, že už vás netěší ani ta nejoblíbenější káva, která vás dříve vždycky postavila na nohy. Životní tempo, tlak na výkon, nekonečné množství úkolů v práci i doma – to všechno vás může dovést k pocitu, že jste na pokraji svých sil. Jak ale poznat, že jde o syndrom vyhoření, a co s tím můžete udělat? Pojďme si to rozebrat.
marianne.cz

Problémy spojené se spasitelským komplexem

I když se může zdát, že děláte pro své blízké to nejlepší, spasitelský komplex může být problematický nejen pro vás, ale i pro ty, o které se staráte. Zatímco vy můžete mít pocit, že konáte dobro, ve skutečnosti můžete nevědomky posilovat závislost ostatních na sobě a bránit jim v rozvoji jejich vlastních schopností řešit problémy. Tento neustálý tlak na to být „zachránkyní“ může navíc vést k vyhoření, frustraci a pocitu, že jste zneužívána nebo nedoceněna.

Jak se vypořádat se spasitelským komplexem?

Jestliže v sobě rozpoznáte spasitelský komplex, je důležité začít pracovat na rozvoji zdravých hranic a sebepoznání. Uvědomění si vlastních potřeb a přijetí skutečnosti, že nejste zodpovědná za životy druhých, může být prvním krokem k uvolnění se z tohoto vzorce chování. Pomáhat druhým je cenné, ale nemělo by to být na úkor vás.

Zkuste více naslouchat druhým a respektovat jejich potřeby a prostor. Místo toho, abyste neustále nabízela svou pomoc, počkejte, až přijdou sami s žádostí o ni. Tím podpoříte jejich schopnost samostatně řešit problémy a zároveň posílíte vzájemný respekt ve vztahu. Učení se trpělivosti a respektování času a potřeb ostatních je důležité pro udržení zdravých vztahů a zároveň vám pomůže chránit vaše vlastní psychické zdraví.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Jak poznat narcistu: 5 hlavních znaků, které odhalí pravou povahu vašeho partnera

Jak poznat narcistu: 5 hlavních znaků, které odhalí pravou povahu vašeho partnera

Životní styl
Máte pocit, že vás někdo ovládá? Naučte se rozpoznat 5 typů manipulátora

Máte pocit, že vás někdo ovládá? Naučte se rozpoznat 5 typů manipulátora

Životní styl
Glosa: Ztracená v mateřství. Jak jsem znovu objevila svou ženskost a zlepšila vztah s partnerem

Glosa: Ztracená v mateřství. Jak jsem znovu objevila svou ženskost a zlepšila vztah s partnerem

Životní styl
Jak si udržet váhu v menopauze: Praktické rady pro zrychlení metabolismu, které můžete ihned vyzkoušet

Jak si udržet váhu v menopauze: Praktické rady pro zrychlení metabolismu, které můžete ihned vyzkoušet