Láska dnem i nocí
Nejnáročnější na péči během vaší nepřítomnosti jsou psi. Myslíme skutečné rodinné parťáky, a ne zvířata odkázaná prožít život na řetězu nebo v kotci. Pes je společenský tvor, není pro něj ani tak důležité, kde se nachází, jako s kým. Pokud to okolnosti jen trochu dovolují, umožněte psům cestovat s vámi. Výjimkou je snad jen přemístění letadlem, která bývá pro většinu psů velmi stresující.
Pro psa je náročné být sám déle než sedm či osm hodin. Samota zatěžuje nejen jeho psychiku, ale také zdraví, protože nemá možnost se vyprázdnit podle potřeby. Dlouhodobé a opakované zadržování moči může vést k nemoci ledvin, močovým kamenům i oslabení svalů močového měchýře. Než tedy chlupáče necháte delší dobu samotného, pořádně ho vyvenčete. Ideální je aspoň půlhodinová svižná vycházka, kdy se pořádně unaví.
Rozhodně nechte psovi čerstvou vodu, potřebuje k ní mít přístup po celý den. Někteří majitelé psů mají pocit, že když bude pes hodně pít, bude také více čurat. To je ale velká chyba. Před odchodem také zkontrolujte, zda se pes nedostane k jídlu na stole nebo v koši. Trikem proti samotě může být, stejně jako u koček, zapnuté rádio nebo televize, obzvlášť je-li na to zvíře zvyklé, pokud jste doma. Svého chlupáče můžete mít pod kontrolou také díky chytrým technologiím. Stačí internetové připojení a kamera. Svého psa můžete nejen sledovat, ale také na něj přes mikrofon mluvit.
Jestliže potřebujete odjet na delší dobu a svého psího parťáka nemůžete vzít s sebou, je nutné mu zajistit hlídání – buď pomocí přátel, nebo hotelu pro psy. Vybírejte ho pečlivě. Kvalitní hotel například požaduje doklad o tom, že je pes očkovaný. Také by vás neměly překvapit otázky týkající se povahy psa, jeho zvyků a rituálů. Některá místa dokonce umožňují, aby pes dorazil na zkoušku. Zajímejte se o to, kde bude zvíře spát, jak často bude chodit na procházky a jestli bude mít možnost výběhu. Zařízení nabízejí v rámci ubytování nezřídka i převýchovu. Neslibujte si však zázraky. V životě psa hraje hlavní roli jeho majitel.