Jděte štěstí naproti: Co všechno můžete udělat, abyste byla šťastnější?
Víc pohybu, spánku a času na to, co vám dělá radost. A taky být laskavá a občas si přivonět k růži. Co všechno můžete udělat, abyste byla šťastnější?
Štěstí máme ve vlastních rukou.“ Připadá vám tohle tvrzení jako klišé? Podle profesorky marketingu a behaviorálního rozhodování Cassie Holmes, jejíž kniha s názvem Šťastnější nedávno vyšla česky, závisí váš pocit štěstí především na tom, co si myslíte a co děláte. Jinými slovy: Štěstí není náhoda, ale vědomá volba. A pokud chceme být spokojenější, musíme tomu jít vědomě naproti. Jak na to? Klíčem ke šťastnějšímu životu je podle Cassie Holmes lepší organizace času.
Nestíháte? Tak stíhejte
„Tak strašně ráda bych trávila víc času v přírodě, ale nemám čas.“ „Chtěla bych začít s jógou, ale jak to mám stíhat?“ „Moc mi chybí čas, kdy bych se mohla jenom tak poflakovat.“
Je vám to povědomé? Všichni máme tendenci vymlouvat se na nedostatek času. Je ale těch 24 hodin, které nám každý den poskytne, opravdu tak málo, nebo si čas jen špatně organizujeme? Cassie Holmes pracuje s pojmem časová chudoba, který popisuje jako frustrující pocit, že máme udělat příliš mnoho věcí, a přitom máme příliš málo času. Pokud trávíme méně než dvě hodiny denně „podle svého“, omezujeme úroveň své pohody a spokojenosti. Pozor bychom si ale měli dát i na opačný extrém – k nižší míře spokojenosti může přispět i příliš mnoho volného času (konkrétně více než pět hodin denně). Není ale důležité, jen kolik volného času si uděláme, ale především jak ho strávíme.
Pro zájemce o šťastnější život připravila Cassie Holmes takovou pomůcku: Udělejte si přesný záznam o tom, jak nejraději trávíte volný čas, a ohodnoťte činnosti na desetistupňové škále. V dalším kroku se pak do svého seznamu ponořte a pokuste se přijít na to, jaké aspekty činí danou zkušenost pozitivní. Zaznamenejte si u toho tyto charakteristiky: O jaký typ činnosti jde? Je pracovní, osobní, aktivní, pasivní? Kde se odehrávala? Jaké jsou vlastnosti toho konkrétního místa? Pokud jde o pobyt s nějakou osobou, jak jste se s ní cítili?
Podobně pak zaznamenejte a prozkoumejte také aktivity, u nichž jste naopak cítili nejnižší míru štěstí. Jde především o to, abyste si uvědomili, jaké společné jmenovatele mají okolnosti, za jakých jste opravdu uvolnění a bezstarostní, a naopak.
„Máme sklon nechat si své dny bez rozmyslu naplnit věcmi, které nás příliš nebaví. Často kývneme na požadavky, protože se domníváme, že v budoucnu na ně budeme mít víc času,“ popisuje Cassie Holmes pocit, který nejspíš zažívá většina z nás…
...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V LEDNOVÉ MARIANNE