Útok v autobusu
Moje kamarádka Pavlína patří k ženám, které obtěžování zažily v prostředcích veřejné dopravy. „Asi před rokem jsem jela do práce, byla ranní špička, autobus plný, ale rozhodně ne natolik, aby na sebe museli být cestující namačkaní jako sardinky. Všimla jsem si, že v těsné blízkosti za mnou stojí mladý muž, mohlo mu být tak nanejvýš pětatřicet let, působil na první pohled úplně normálně. Pak jsem ale na stehně ucítila jeho erekci, ten chlap se na mě doslova tlačil,“ vypráví Pavlína. „Mou první reakcí bylo, že jsem úplně ztuhla a nevěděla jsem, co mám dělat. V tu chvíli jsem si nedokázala představit, že na něj třeba zaječím, byla jsem prostě paralyzovaná. Naštěstí za chvíli byla zastávka a já z autobusu okamžitě vystoupila. Byla jsem znechucená a naštvaná i na sebe, že jsem si s celou situací nedokázala poradit, chtělo se mi brečet. Prostě mě to rozhodilo, a to dokonce natolik, že jsem svým způsobem dávala vinu sobě, protože jsem si ten den vzala hodně obtažené šaty. A přitom samozřejmě vím, že i kdybych si vzala cokoli, nikdo nemá právo na mě takto útočit.“ Probíraly jsme s Pavlínou, jestli ji nenapadlo jít obtěžování nahlásit na policii. „Hodně jsem to zvažovala, ale představa, že jdu nějakým policistům podrobně popisovat, jak na mě dotíral ztopořený úd, mi nepřišla zrovna příjemná,“ přiznává Pavlína.
Nahlásit, nebo ne?
A právě chování policie při oznamování obtěžování je samostatnou kapitolou. Podle mnoha žen tento akt neprobíhá vždy zcela profesionálně a některé popisují, že policisté mají tendenci tyto skutky zlehčovat. I podle Johanny Nejedlové často policii chybí zkušenosti a návod, jak správně postupovat. „Policisté jsou lidé jako všichni ostatní a někteří podléhají všemožným stereotypům. Existují ale i skvělí policisté a policistky, hodně záleží na tom, na koho zrovna natrefíte. I tak si myslím, že vždycky je lepší jít nevhodné chování nahlásit. Minimálně se to dostane do policejních statistik a může to být další argument, proč takové chování začít pořádně řešit. Zároveň ale není naše povinnost jít obtěžování nahlásit. Pokud se na to člověk necítí, měl by dělat spíš to, co mu udělá dobře – svěřit se někomu blízkému, vzít si chvíli na vzpamatování,“ doporučuje expertka.
Já jako nezdolná optimistka věřím, že s generační obměnou a také tím, že se o tématu více mluví, bude obtěžujícího chování v naší společnosti méně a méně. Johanna Nejedlová je v tomto směru o něco opatrnější: „Věřím, že mladá generace začíná mít větší povědomí o tom, co je respektující chování, ale pořád se najde dost mladých mužů, kteří se nestydí na kolemjdoucí dívku zakřičet, že má hezký kozy,“ konstatuje lakonicky.