Partneři na sociálních sítích ano, ale ne kvůli lajkům
Je důležité upozornit na to, že sdílení vztahů na sítích nemusí být vždy špatné. Naopak, když tam páry spolu nedávají vůbec nic, je to často trochu zvláštní a naznačuje to zase jiný problém. Navíc americká studie z roku 2019 zjistila, že zahrnutí partnera do vaší přítomnosti na sociálních sítích, jako je potvrzení stavu vztahu online nebo zveřejnění společné fotografie, může „zvýšit pocity intimity a spokojenosti“. To ovšem neplatí, když jsou společné fotky sdílení pouze za účelem lajků. Jeden z partnerů se v tomto nastavení obvykle cítí nepříjemně. Když to ale tomu druhému sdělí, odbyje ho s tím, že o nic nejde...což je známka cloutlightingu. Stejně jako tendence ke gaslightingu. Ve vztahu by neměl žádný z partnerů mít pocit, že není vyslyšen a je ignorován, partneři by měli být tým.
Jak se vypořádat s cloutlightingem ve vztahu?
Pokud ve vašem vztahu vidíte známky cloutlightingu, je důležité, abyste se s partnerem informovali o svých hranicích. Dobrý způsob, jak to udělat, je metoda asertivity ABC. Tedy říct vašemu partnerovi, že když udělá A, cítíte B a příště byste dali přednost C.
Komě toho odborníci doporučují položit si s partnerem následující otázky:
-
Pěstujete váš vztah dostatečně offline?
-
Je tento vztah k sociálním médiím udržitelný pro vaši emocionální intimitu?
-
Jaké změny můžete ve vašem vztahu udělat, abyste se oba cítili lépe, bezpečněji a více podporovaní ve vašm partnerství?
Nakonec lze říci, že vztahové problémy je potřeba řešit, a člověk by neměl lhát kvůli tomu, aby působil líp online. I pozitivita dokáže být toxická. Navíc lež má krátké nohy a zejména v tomto případě partnery dožene velmi rychle a může je stát vztah, pokud s tím nic neudělají.