Když v roce 2018 obletěla internet fotka vévodkyně Kate, která jen pár hodin po porodu syna Louise stála před porodnicí v šatech, nalíčená a učesaná a s úsměvem na tváři zdravila novináře a fotografy, reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Ženy na sociálních sítích se začaly ozývat zveřejňováním vlastních fotek z porodnic a objevil se nejeden ohlas, který vévodkyni a královskou rodinu kritizoval za předkládání nerealistického obrazu toho, jak žena krátce po porodu běžně vypadá.
Instagramové mámení
Možná i vy jste právě teď v období, kdy za sebou máte porod a přemýšlíte, jak se co nejrychleji dostat zpátky do formy. Doba sociálních sítí přímo svádí k porovnávání své postavy s těmi cizími a v tom právě tkví krok číslo jedna: nehledat rychlá a „zaručená“ řešení u lidí, kteří k rozdávání rad ohledně cvičení a hubnutí často ani nemají žádnou odbornou kvalifikaci.
Nejprve připomeňme, že vévodkyně Kate má celý zástup personálu, který jí byl nejen v období šestinedělí neustále k dispozici. Ještě důležitější ale je, že každá žena, těhotenství, porod a tělo je originál. „Zásadní je nenechat se ovlivnit tím, co vidíte na sociálních sítích, a vnímat pouze své tělo. Na návrat do kondice máte celý život, není třeba pospíchat. Lepší pomalejší a důkladný návrat než rychlý a jen naoko,“ potvrzuje lektor a trenér Matěj Šulc, autor knih Tělo není automat! a Od paty k hlavě.
Podle trenéra je právě kladení přílišných nároků na tělo jednou z nejčastějších chyb, kterých se ženy při cvičení po porodu dopouštějí. „Chtějí zpravidla rychle zpátky své tělo, které znaly z doby před porodem, ale zapomínají, že toto tělo se posledních devět měsíců měnilo a často sloužilo více dítěti než jim. Během těhotenství a porodu dochází ke změnám – může se rozšířit pánev, změnit klenba chodidel a tak dále. Se vším se ale dá pracovat. Důležité je, aby tělo bylo ve formě uvnitř stejně jako zvenku.“