Vlašské ořechy
Produkty z kešu ořechů se to v poslední době kolem jen hemží. Nadšeni z nich jsou především příznivci tzv. raw stravování. Většina kešu však pochází z Indie nebo Vietnamu, což se podepisuje mimo jiné na ceně.
Dostupnější a lokálnější alternativou jsou vlašské ořechy. Jistě si vybavíte, jak se o nich říká, že jsou potravou především pro mozek. Ano, mají dobrý vliv na stres, deprese i celý nervový systém. Tím to však nekončí. Snižují hladinu cholesterolu, posilují střeva a pozitivně působí na vlasy, nehty a pokožku. Údajně pomáhají také sexuální potenci a plodnosti.
EXTRA TIP: Pokud se rozhodnete zařadit ořechy do jídelníčku, doporučujeme je noc před konzumací namočit do vody. Zvýšíte tak využitelnost zdraví prospěšných látek, enzymů, vitaminů a minerálních látek.
Borůvky a ostružiny
Až se příště v létě vydáte na procházku lesem, nezapomeňte si nasbírat hrst borůvek a ostružin. Směle nahradí açaí berry z Brazílie, Venezuely a Ekvádoru.
Borůvky se pravdivě pyšní obsahem draslíku, železa, hořčíku, fosforu, síry a dalších minerálních látek. Obsahují i vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A. Mají také výjimečný obsah antioxidantů a podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Modré barvivo na jazyku a rtech je pak neobyčejně léčivé pro sliznice, doslova od úst po konečník. Doporučit je můžeme například v případě, že trpíte na žaludeční vředy.
Podobně dobře si stojí také ostružiny. Snižují obsah cukru a cholesterolu v krvi a napomáhají snižovat vysoký tlak, jsou prospěšné i při pročišťování krve. Jen pozor, některé citlivější osoby na ně mohou mít intoleranci.