Jak postupujete, když vám skutečnost někdo zapírá? S tím se zřejmě setkáváte často…
Nejdůležitější nástroj mezi terapeutem a klientem či klientkou je vztah a vzájemná důvěra. Už na začátku avizujeme, že je důležité být upřímný. Lež odhalíme brzy, klienta nebo klientku s ní konfrontujeme a řešíme to. Vždycky se totiž dřív nebo později stane nějaký průšvih. Stává se, že někdo třeba řeší závislost na sázení, chodí na terapii, tvrdí, že nesází a má to pod kontrolou, a pak vyplave na povrch, že se mu vytvořil další dluh. Ukáže se, že lhal a celé to nemyslel úplně vážně. Ono to vždycky někde bouchne – ve vztahové rovině, v pracovní, finanční… Dlouhodobě to nejde udržet. Nebo to poznáme tak, když klient najednou začne zkracovat kontakt. Místo jednou týdně chodí jednou za tři týdny, jednou za měsíc, pak přestane úplně, neozývá se a vy už víte, že je něco špatně.
Podle čeho určujete, jakou nasadíte léčbu?
Vždycky to záleží na klientovi, protože je to dospělý člověk a je na něm, co udělá se svým životem. Na základě anamnézy a rozhovoru mu nabídneme, že buď může změnit sám sebe v prostředí, v němž žije, což jde i ambulantně, ale je to dřina, musí na kliniku chodit opravdu intenzivně třeba jednou dvakrát týdně. Ale často je to tak, že je potřeba kompletně změnit životní styl nebo prostředí, vytrhnout se z kontextu dosavadního života a nastoupit do pobytové léčby. U některých klientů je to nutné, jinak se nevyléčí.
Jaká je úspěšnost léčby? Jak často musí klienti pobytovou léčbu po čase absolvovat znovu?
Ve státní sféře můžete jít na ústavní léčbu, která trvá třeba tři měsíce nebo i půl roku. U nás je to zhruba měsíc, měsíc a půl, je to pro klienty spíš takový start v léčbě. Je tedy sice kratší, ale o to intenzivnější a zaměřená individuálně na klienta. Často pobyt absolvují klienti, kteří v životě nezažili psychoterapie, vůbec nevědí, jak fungují, takže si to nejdřív osahají, zjistí, co mají za problémy, a pak po odchodu z léčby chodí ambulantně pracovat na tématech, která jim z pobytu vyvstala. Je to takový začátek řešení. Často se stane, že se někdo vrací třeba po půl roce nebo po roce, jenom aby si to celé osvěžil a aby na tom problému dál pracoval, protože během pobytu je na to hodně času. V reálném životě na přemýšlení sami o sobě a svém životě moc času nemáme. Pořád máme mobil, ve volném čase koukáme na seriály, pořád si s někým voláme nebo někde jsme a nemáme čas si říct a uvědomit si, jak nám je. Od toho pobyt je – zastavit se a říct si, kde teď jsem. Je to hodně individuální, někdo může mít patologické prostředí už v rodině, takže i když problém zvládne hned napoprvé, pak se vrací do nějakého prostředí a nemůže ho jen tak změnit. Někdo ale naopak může mít podporující prostředí a stačí mu jeden pobyt. Je to specifické a každý je v přístupu k léčbě jedinečný.
Jaký by měl podle vás být výstup léčby? U alkoholismu je pravděpodobně cílem přestat pít úplně, ale u některých nelátkových závislostí, jako je cvičení nebo nakupování, jde možná jen o nalezení určité hranice. Jak s tím pracujete?
Pro 90 % lidí, kteří přijdou se závislostí na alkoholu, je nepředstavitelné, že by se už nikdy nenapili. Všichni chtějí kontrolovaně užívat. Je to takové jejich zbožné přání. Jenže nakonec zjistí, že už se opravdu nikdy napít nesmí, protože když si dají jedinou skleničku, tak se rozjedou a většinou to končí ještě hůř. Je to velká zátěž, protože alkohol budou potkávat celý život s tím, že se nesmí napít. To je rozdíl oproti závislosti na sociálních sítích i na „příliš zdravém“ jídle – tam to lidé přehánějí, ale kvůli léčbě samozřejmě nepřestanou jíst. Práce s klienty tedy vypadá tak, že nejdřív mapujeme, proč se to děje, a snažíme se závislost eliminovat tak, aby člověk získal na všechno jiný pohled. Když přijde čtyřicetiletý muž, který je závislý na pornu, tak mu to už nezakážete, ale musíte ho s tím naučit žít. U žen se stává, že když jsou na něčem závislé, tak pak často sklouznou ke zdravému jídlu nebo ke cvičení. S tím se dá v terapii pracovat, protože je to zdravé, takže to lze uchopit a udělat z toho „zdravou závislost“.
V léčbě je také typické a vídáme to hodně často, že někdo ze závislostí přejde do závislostního vztahu. Člověk se na někoho upne a tam si sytí něco, co mu předtím dávala droga.