Provztekat se k úspěchu
Díky zdravé míře vzteku si vymezujeme hranice toho, kam až lidi necháme zajít. Dost zásadně tak formuje naše vztahy s rodinou, partnery i vztahy pracovní. Potlačený vztek, tolik častá záležitost, nám znesnadňuje komunikaci: hůře vyjadřujeme své potřeby a málokdy dostaneme to, po čem skutečně toužíme.
O to snáze ale pak sklouzáváme k pocitům beznaděje, apatie, až k ublíženosti. Ženy, které si neumějí stát samy za sebou, jsou pro muže loajální kamarádky, vrby, k nimž se vracejí, když potřebují vyslechnout a poradit, ale nejsou pro ně potenciálními partnerkami. Ženám, kterým je v případech příkoří zatěžko bouchnout do stolu, se povýšení nenabízí. V kolektivu jsou rovněž nejčastějšími kandidátkami na to, nechat si všechno líbit.
Pořádně vyčistit vzduch
Dr. Ernest Harburg z University of Michigan School of Public Health se projevování vzteku věnoval ve svých výzkumech několik desetiletí a došel k závěru, že lidé, kteří hněv potlačují a neumějí s ním pracovat, jsou daleko náchylnější k infarktu a umírají dříve než jedinci, kteří své pocity dokážou dát najevo.
„Vztek je velmi užitečná emoce a někdy je dokonce zdravé být naštvaný. Vede to k racionálnějším a analytičtějším úvahám, umožňuje nám to vystoupit ze své komfortní zóny. Vztek stimuluje a dodává energii. Nedostatek projevů vzteku nebo jeho skryté potlačování může být například v partnerském životě na škodu. Je dobré někdy tzv. pročistit vzduch. Když je partner naštvaný, řekne druhému přesně to, co potřebuje. Přesně to, co si myslí,” říká Radka Minaříková, lektorka a koučka z Be Yourself Today.
Asi jako u každé emoce platí naučit se s ní pracovat. Vztek nám může pomoci v asertivitě, ale nesmí ovládat náš život. „Považuji za důležité svému vzteku porozumět a naučit se s ním pracovat. Vztek může být silný nástroj k motivaci, ale také nebezpečný nástroj, který může vše, na čem jsme pracovali, zničit,“ dodává Radka Minaříková.