Několik žen mi už například řeklo, že viděly své neoplodněné vajíčko odcházet s menstruační krví. Těžko říct, co vlastně viděly, ale vajíčko to určitě nebylo, protože pokud nedojde po ovulaci k oplodnění, podléhá vajíčko buněčné smrti zhruba do 24 hodin a je zlikvidováno imunitním systémem ženy. Takže nečeká na menstruaci, aby odešlo s menstruační krví.
HPV a nevěra
Další mýtus se týká HPV infekce. Ta je spojována s projevy na čípku, které mohou vést k rakovině v této oblasti, proto je důležitá pravidelná prevence na gynekologii. Kde se ale infekce bere? Setkala jsem se ženou, která měla pozitivní test na HPV a udělala doma zle, protože si to hned spojila s nevěrou u partnera. Pravdou ale je, že virem HPV je nakaženo přibližně 80 % české populace, takže se mohla nakazit už dávno předtím, než manžela potkala. Krátce: HPV infekce opravdu nemusí souviset s promiskuitou. Dodejme, že dnes už je k dispozici očkování proti HPV viru a doporučuje se očkovat (ve 13 letech) jak dívky, tak chlapce, aby se nestali přenašeči nebo se jednou nedivili, proč mají rakovinu úst či hrtanu. Může k ní totiž ve vzácných případech dojít v důsledku orálního sexu s partnerkou či partnerem nakaženými virem HPV.
Další mýtus: „Pokud krvácíte, nesmíte na gynekologii.“ Proč si toto myslíme? Mimo menses se chodí na prevence, protože se dělají stěry z čípku a krev by je znehodnotila. Ale jinak lze ženu samozřejmě vyšetřit i během menses. Zejména v případech, kdy přichází ke kontrole, protože je menstruace neobvykle silná, dlouhá nebo mimo cyklus. Nutné je to ale třeba i při poranění nebo při krvácení v těhotenství. Gynekologové jsou zvyklí na všechno, takže není třeba mít obavy, že by krvácení z genitálu bylo překážkou k vyšetření. Musíme zjistit, odkud žena krvácí, v jaké síle a popřípadě najít a vyřešit příčinu.
„Hormonální antikoncepci píšou gynekologové všem a na všechno.“ – To je čtvrtý mýtus. V dnešní době, kdy se hodně mluví o negativních účincích hormonální antikoncepce, se od ní pacientky hojně odklánějí. Je pravda, že mezi její nejčastější vedlejší účinky patří například nevolnosti, zvracení, špinění, změny nálad, deprese či ztráta libida. Kromě výhod má tedy hormonální antikoncepce i rizika a rozhodně není ideálním řešením pro všechny. Také je ale dobré upozornit na to, že se předepisuje i na různé gynekologické obtíže a jsou ženy, které bez ní nemají plnohodnotný život. Konečné slovo má vždy pacientka, která by měla vědět, jak hormonální antikoncepce funguje, a znát její rizika. Takovým vedlejším mýtem je to, že hormonální antikoncepci a hormonální léčbu vnímáme jako jeden preparát – ale ony jsou různé druhy, které obsahují různé typy hormonů, jejich různé kombinace, různou koncentraci, různé režimy užívání… Sama jsem zastáncem spíše alternativnějších metod, ale zastoupení hormonální antikoncepce v medicíně respektuji.