Nosem, nebo ústy?
Přemýšleli jste někdy nad tím, jestli dýcháte nosem, nebo ústy? „Čtyřicet procent dnešní populace trpí chronicky ucpaným nosem a zhruba polovina z nás je zvyklá dýchat ústy,“ říká James Nestor, který pro svou knihu udělal pokus: do nosu si zavedl špunty a dvacet dní dýchal jenom ústy. A důsledky? Už během první noci chrápal daleko víc než jindy – 75 minut. Za deset dní dýchání ústy mu vzrostla průměrná hodnota krevního tlaku o 13 bodů. Různá měření ukázala, že je víc ve stresu, zrychlil se mu pulz a snížila se jeho tělesná teplota. „Ukázalo se, že dýchání ústy fyzicky mění a přetváří dýchací cesty k horšímu. Vdechování ústy totiž nevytváří dostatečný tlak, což způsobuje, že se měkká tkáň vzadu v ústech uvolňuje a prohýbá. Tím vzniká méně prostoru a dýchání se stává stále obtížnějším,“ shrnul svůj pokus Nestor.
Jediná klidová činnost, kde je dýchání ústy žádoucí, je tak zpěv. Způsob nádechu a procesu dýchání je totiž stěžejní pro tvorbu a kvalitu tónu. Nádech ústy přitom lépe připraví obličej pro posazený tón, nádech nosem naopak vede ke zvedání ramen a stahování oblasti hrtanu. Při nádechu nosem ale zase pěvec obvykle vydrží bez nádechu delší dobu. Při obou způsobech je důležité nadechovat se takzvaně do břicha, respektive do bránice. A to se hodí umět, i když se zrovna nechystáte na prkna, která znamenají svět.
Bránice je druhé srdce
Brániční dýchání je totiž základem řady relaxačních a meditačních technik, pokud tedy praktikujete například jógu, určitě jste o něm už slyšeli. „Bránice je hlavním dýchacím svalem,” uvádí James Nestor. „Má tvar kopule deštníku a nachází se přímo pod plícemi. Při nádechu se svalovina bránice aktivně stáhne, deštník se tím sploští a stáhne dolů, nitrohrudní tlak nad bránicí klesá a vzduch plní plíce. Naopak ve výdechu se bránice uvolní, hrudník a plíce jako celek se vlastní elasticitou smršťují, vzduch je vydechován a kopule bránice je opět tažena vzhůru. Tento pohyb směrem nahoru a dolů se v nás odehrává zhruba 50 000krát denně.“
Typický dospělý člověk ale při dýchání využívá sotva deset procent možného rozsahu bránice. Dochází tak k přetěžování srdce, zvyšování krevního tlaku a vzniku poruch oběhové soustavy. Pokud začneme využívat padesát až sedmdesát procent kapacity bránice, přestaneme svou oběhovou soustavu přetěžovat a naše tělo začne fungovat lépe. „Bránici se někdy také říká druhé srdce. Tepe podle vlastního rytmu a ovlivňuje rychlost a sílu tlukotu srdce,“ uvádí další dechový nadšenec Stephen Elliot ve svém Přehledu teorií a postřehů o hrudním tlaku.
„Ukazuje se, že řadu moderních neduhů, jako je astma, úzkosti, lupénka nebo ADHD, je možné zmírnit nebo odstranit jednoduše tím, že změníme styl nadechování a vydechování,“ tvrdí James Nestor. Brániční dýchání podle něj kromě jiného také přispívá ke správnému držení těla, odstraňuje bolesti zad a usnadňuje boj se stresem a úzkostmi.
Fráze „dýchej zhluboka“ proto není klišé. Vědomé a technicky správné brániční dýchání nám skutečně může zlepšit kondici, a to nejen fyzickou, ale i psychickou. Zdravý životní styl je kult dnešní doby, pokud ale nebudeme správně dýchat, bude to, co jíme, jak často cvičíme, jak odolné jsou naše geny, jak jsme hubení, mladí nebo moudří, docela k ničemu. „Chybějícím pilířem zdraví je dech. U něj to všechno začíná,“ radí James Nestor.