Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Trenér radí: Které cviky se hodí pro vaši věkovou kategorii?

Jsou lidé, kteří se celý život aktivně hýbají a bez sportu si neumí představit jediný den. Pak jsou ale tací, kteří se snaží cestu ke sportování nalézt takřka celý život. Pokud i vy patříte do této skupiny, máme pro vás několik rad profesionálního fitness trenéra Michala Šetiny, který doporučuje, jaké cvičení je vhodné pro různé věkové kategorie.

Aneta Akgül | 12. 05. 2024

Všichni pravděpodobně moc dobře víme, že pravidelné cvičení a pohyb nepřináší benefity pouze v tom, že dosáhnete své vysněné postavy, ale také ve zdraví. Lepší stabilita, držení těla a flexibilita jsou jen zlomky toho, co vám sport může přinést. Profesionální fitness trenér Michal Šetina nám prozradil, jaké typy cvičení jsou vhodné pro různé věkové kategorie. To znamená, že i pokud je vám 40 nebo 50 let, rozhodně není pozdě na to začít. Klíčové je najít správný způsob.

 

Mohlo by se vám líbit

Zbavte se povislých paží během sledování televize. Trenérka radí tři jednoduché cviky, které zvládnete doma

Snad každá žena touží po zpevněných pažích. Na tuto část těla se ale při cvičení často zapomíná, a proto nás v pozdějším věku dokáže potrápit. Trenérka Hana Číčelová má pro vás tři cviky zaměřené na paže, které můžete provádět v klidu doma – třeba při sledování televize.
marianne.cz

Cvičení podle věku

Je jasné, že čím mladší člověk je, tím více toho zvládne. Je ohebnější, má větší výdrž a jeho celková kondice bude pravděpodobně vyšší než u staršího člověka. „U člověka, který je mladší, tedy řekněme do cca 35 let, bych v klidu doporučil nějaké dynamické cvičení. Rozhodně bych se nebránil běhání nebo kruhovým tréninkům, které jsou naprosto ideální, jelikož se zde procvičí hned několik svalových skupin najednou,” říká Šetina.

Samozřejmě, pokud je člověk naprostý začátečník, nemůže hned očekávat, že jeho výsledky budou ohromující. Chce to začít pomalu, krok po kroku. Pokud jde o běhání, neočekávejte, že hned při prvním výběhu zvládnete deset kilometrů vkuse. Začněte svižnou chůzí, kterou zkuste proložit intervalovými běhy. Postupně vzdálenost zvyšujte a snižujte své tempo. Chce to čas a trpělivost, ale uvidíte, že výsledek se dostaví.

 

Odborník varuje, jak s cvičením rozhodně nezačínat

Jestliže člověk není zvyklý se hýbat, určitě bych nezačínal žádnými dynamickými cviky. Je naopak důležité začít pomalu – klasickou chůzí, plaváním a podobně. Když se přesuneme do fitka, tak bych doporučil, aby člověk zpočátku cvičil jednou týdně s tím, že procvičí celé tělo,” radí Šetina s tím, že není od věci se pro začátek svěřit do rukou osobního trenéra, který poskytne profesionální dohled a sestaví vám tréninkový plán na míru. „Pokud člověk nikdy předtím necvičil, je to opravdu důležité, aby věděl, jak má cviky dělat správně.”

A co rozhodně nedělat, když s tréninkem teprve začínáte? „Určitě hned ze začátku netahejte žádné těžké váhy, vynechte dynamické cvičení či kruhové tréninky, kde by si nezkušený člověk mohl spíše ublížit,” říká fitness trenér, který mluví ze své vlastní zkušenosti. „Kolikrát to vidím i na svých lekcích, kam občas přijde někdo nezkušený – vzhledem k počtu lidí se nedá uhlídat, aby každý cvičil správně.

Chápu, že lidé chtějí třeba ušetřit, jelikož hodiny s osobním trenérem vyjdou na víc peněz než skupinové lekce, ale chodit na tyto lekce bez předchozích zkušeností může být dokonce kontraproduktivní. Pokud člověk neumí cvičit, spíš si tam něco udělá. Apeluji na to začít pomalu a nejít hned z nuly na sto. Cvičení je proces, člověk nemůže chtít výsledky vidět hned, musí se k nim postupně dopracovat,” dodává Šetina.

Mohlo by se vám líbit

Konec bolestí zad i zranění: Trenér radí, jak správně posilovat střed těla

Cvičení má různá zaměření. Nejčastěji vidíme cviky cílené na ploché břicho, kulatý zadek, pevná stehna a paže. Na jednu oblast máme ale tendenci velmi často zapomínat, a tou je střed těla. Soubor svalů nacházející se v břišní a bederní oblasti hraje v celkové funkci těla obrovskou roli. Jak je posilovat, aniž bychom museli do fitness centra, nám prozradil fitness trenér Michal Šetina.
marianne.cz

Jak na cvičení ve vyšším věku?

Důležité je to s cvičením zpočátku nepřehánět. „I zdánlivě pomalé a jednoduché cviky mohou být náročné, je tedy potřeba si je nejdříve osvojit a až následně své hranice posouvat,” říká fitness trenér. „Skvělé jsou za mě cviky s různými expandery, TRX, různé přítahy nohou k břichu a podobně.” Velmi podstatné je také zaměřit se na posílení středu těla, který mnoho z nás neposiluje tak, jak bychom měli. Právě díky silnému stabilizačnímu systému docílíme produktivního cvičení, lepší stability a správného dýchání, které je při jakémkoliv sportu velmi důležité.

Trenér zároveň doporučuje počet cvičení týdně postupně navyšovat. „Dvakrát až třikrát týdně je ideální, víckrát ale nedoporučuji. U člověka po čtyřícítce už není regenerace tak rychlá jako dřív. Obzvlášť, když jedinec nebyl nikdy zvyklý něco dělat. Tělo si potřebuje zvyknout, míru intenzity postupně zvyšovat a přiměřeně s ní nakládat, aby cvičení nebylo kontraproduktivní,” vysvětluje Šetina.

Cvičení není jen o krásné postavě

Cvičení je samozřejmě důležité i v rámci zdraví, speciálně pak kvůli posílení kardiovaskulárního systému – tedy je dobré pro srdce, ale i pro zrychlení metabolismu, tvrdost kostí a podobně. „Sport je opravdu důležitý zejména proto, aby se člověk do budoucna vyvaroval například osteoporóze, řídnutí kostí nebo uvolnění vazů. Naopak se tím zlepší kloubní rozsahy a jejich stabilita – ženy mají průměrně o něco více uvolněnější klouby než muži, takže na to dávám velký apel především u nich. Samozřejmě je důležité do tréninku zařadit také protahování, na které spousta lidí zapomíná,” uzavírá trenér.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit