Odborník varuje, jak s cvičením rozhodně nezačínat
„Jestliže člověk není zvyklý se hýbat, určitě bych nezačínal žádnými dynamickými cviky. Je naopak důležité začít pomalu – klasickou chůzí, plaváním a podobně. Když se přesuneme do fitka, tak bych doporučil, aby člověk zpočátku cvičil jednou týdně s tím, že procvičí celé tělo,” radí Šetina s tím, že není od věci se pro začátek svěřit do rukou osobního trenéra, který poskytne profesionální dohled a sestaví vám tréninkový plán na míru. „Pokud člověk nikdy předtím necvičil, je to opravdu důležité, aby věděl, jak má cviky dělat správně.”
A co rozhodně nedělat, když s tréninkem teprve začínáte? „Určitě hned ze začátku netahejte žádné těžké váhy, vynechte dynamické cvičení či kruhové tréninky, kde by si nezkušený člověk mohl spíše ublížit,” říká fitness trenér, který mluví ze své vlastní zkušenosti. „Kolikrát to vidím i na svých lekcích, kam občas přijde někdo nezkušený – vzhledem k počtu lidí se nedá uhlídat, aby každý cvičil správně.”
„Chápu, že lidé chtějí třeba ušetřit, jelikož hodiny s osobním trenérem vyjdou na víc peněz než skupinové lekce, ale chodit na tyto lekce bez předchozích zkušeností může být dokonce kontraproduktivní. Pokud člověk neumí cvičit, spíš si tam něco udělá. Apeluji na to začít pomalu a nejít hned z nuly na sto. Cvičení je proces, člověk nemůže chtít výsledky vidět hned, musí se k nim postupně dopracovat,” dodává Šetina.