Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Nemůžete spát a budíte se unavená? Zkuste spánkovou kalkulačku a spočítejte si, v kolik hodin byste měla jít spát

Pokud se člověk dostatečně a kvalitně nevyspí, následující den je několikanásobně náročnější a místo toho, abychom měli radost ze života, se snažíme jen přežít a doufáme, že den brzy skončí. Pokud je nedostatek spánku chronický, představuje to pro lidský organismus vážný problém. Abyste se dobře vyspala a probudila se plná energie, je potřeba umět si na spánkové kalkulačce spočítat, v kolik hodin musíte jít spát. Existuje ale také mnoho dalších věcí, které vám mohou pomoci ke kvalitnímu spánku. Ty Marianne.cz prozradila doktorka farmacie PharmDr. Hana Chudobová.

Vážnou, a přitom nejčastější poruchou spánku je nespavost. Týká se až poloviny populace, zejména žen nad 45 let. Příčinou bývá stresové vypětí a psychosomatické obtíže různého původu. Pravidelný a dostatečně dlouhý spánek každý z nás potřebuje pro regeneraci svého organismu. Jeho nedostatek negativně ovlivňuje naši náladu, výkonnost i pozornost. Déle trvající nespavost pak snižuje nejen schopnost učit se nebo zapamatovat si, ale oslabuje i naši imunitu, zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, infarktu, mozkové mrtvice a duševních poruch,“ popisuje v úvodu PharmDr. Hana Chudobová z rodinné lékárny Vitalpoint.

Mohlo by se vám líbit

Nemůžete večer usnout? 10 tipů, co dělat, aby spánek přišel rychleji a mnohem kvalitnější

Každý z nás to někdy zažil. Ležíte, hledíte na strop, myšlenky se honí hlavou, a přestože je tělo unavené, spánek ne a ne přijít. Nespavost jednou za čas z nějakého důvodu velký problém není. Ale když se stane pravidlem, dokáže pořádně narušit životní rytmus a časem může vzniknout i větší zdravotní problém. Co tedy dělat, když nejde spát? Vyzkoušejte pár tipů, které pomohou zklidnit mysl a znovu najít cestu do říše snů.
marianne.cz

Proč nemůžeme spát

Projevy nespavosti jsou individuální a charakterizuje je například obtížné usínání, neklidný spánek nebo předčasné probuzení s neschopností znovu usnout. K nejzávažnější formě nespavosti patří tzv. „probdělá noc“. Setkáváme se ale i s nespavostí dlouhodobou, chronickou. Problémům se spánkem, které přetrvávají déle než 6 měsíců, by se měl věnovat specializovaný lékař. „Pro účinnou léčbu je samozřejmě klíčové zjistit bezprostřední důvod poruchy spánku,“ říká doktorka farmacie a dodává, že ke snáze řešitelným patří změny prostředí, směnný provoz v zaměstnání, nesprávný životní styl (konzumace těžkých jídel nebo povzbuzujících nápojů včetně alkoholu před spaním) nebo nežádoucí účinky některých léků. „Závažnějšími důvody jsou poruchy srdeční činnosti, alergie, žaludeční obtíže, obezita, zvětšená prostata a menopauza. Častou příčinou jsou i duševní problémy (stres, strach, úmrtí blízké osoby), neurologická onemocnění či psychiatrická diagnóza (úzkosti, neurózy, deprese a psychózy),“ popisuje Hana Chudobová.

Nebojte se obrátit na odborníka

Najít a odstranit, či alespoň zmírnit, některou z vážných příčin dlouhodobější nespavosti je kompetence odborně proškoleného lékaře. Pokud lékař pacientovi předepíše i léky ze skupiny hypnotik, pak je nutné pamatovat na to, že jsou určeny pouze ke krátkodobému užívání pro navození spánku. Nebo je nutné je užívat alespoň přerušovaně. Při dlouhodobém užívání vedou totiž hypnotika k silné toleranci s obtížně řešitelnou závislostí.

Mohlo by se vám líbit

Osvojte si metodu Andrew Weila 4-7-8 a naučte se usínat do 60 sekund. Zvládnete ji ve 4 jednoduchých krocích

Pokud máte problém s usínáním, jistě moc dobře víte, jak je to otravné. Koukáte-li ještě hodinu po tom, co si jdete lehnout, do stropu, tělo si dostatečně neodpočine. Ráno jste pak unavení a celý den nestojí za nic. Americký lékař Andrew Weil přišel s metodou 4-7-8, díky které usnete do jedné minuty. Jedná se o naprosto bezpečný a jednoduchý způsob založený na správném dýchání.
marianne.cz

Snadná pomoc z lékárny

S jednoduššími a přechodnými projevy nespavosti pomohou i lékárníci v lékárně. „Nejčastěji jsou doporučovány přípravky usnadňující usínání na rostlinné bázi s obsahem výtažků z meduňky, kozlíku, chmele, mučenky, levandule nebo třezalky. Ke zkrácení doby usnutí, zlepšení kvality a délky spánku jsou vhodné i další volně prodejné přípravky s obsahem L-Theaninu (výtažek ze zeleného čaje) nebo s aminokyselinou L-Tryptofan, která se v těle metabolizuje na serotonin a ‚spánkový hormon‘ melatonin. Pokud se přípravky s obsahem melatoninu neosvědčí ani po 3 týdnech užívání je doporučeno jejich vysazení,“ doporučuje Hana Chudobová a závěrem dodává, že důležitá, ale někdy neprávem podceňovaná jsou i režimová opatření, tzv. ‚spánková hygiena‘, navozující uklidnění a pravidelnost pro snadnější usínání.

Spočítejte si, v kolik hodin jít spát

Někdy se stane, že i když naspíte dostatečný počet hodin celkem nerušeného spánku, vzbudíte se unavení a bez energie. Daleko důležitější, než samotný počet hodin, je totiž i to, v kolik hodin jdete spát vzhledem k času, kdy musíte vstávat. K tomu nám poslouží spánková kalkulačka, díky které ideální čas zjistíme. Záleží totiž na fázi spánku, ve které se vzbudíme. To, jestli se po probuzení budeme cítit odpočatízáleží ale především na spánkových cyklech. Když se probudíme v nevhodné fázi spánkového cyklu, nebudeme se cítit odpočatě, i kdybychom naspali deset hodin. Jeden spánkový cyklus trvá přibližně 90 minut, během kterého probíhají spánkové fáze REM a NREM. Probuzení během cyklu může mít za následek ospalost nebo dezorientaci. Dospělý člověk by měl podle doporučení spát cca 7,5 hodiny denně, což odpovídá 5 cyklům.

Mohlo by se vám líbit

Jaké barvy podle odborníků nepatří do ložnice: Tyto odstíny vám mohou narušit spánek

Ložnice je místem, kde regenerujeme síly a nabíráme energii na nový den. K poklidnému spánku přispívá ledacos a výraznou měrou i barvy na stěnách, které hrají zásadní roli v tom, jak se v místnosti cítíme. Ne všechny odstíny ale podporují klid a pohodu a některé mohou spánek výrazně narušit. Kterým barvám byste se měli raději vyhnout?
marianne.cz

Jak funguje spánková kalkulačka

Spánková kalkulačka nám podle počtu spánkových cyklů spočítá, v kolik hodin bychom měli jít spát podle hodiny, ve kterou musíme vstát. Pokud tedy například vstáváme v 5:00, musíme jít spát v 19:45 (6 cyklů – 6x90min) nebo v 21:15 (5 cyklů – 5x90min), případně v 00:15 (4 cykly 4x90min). Kalkulačka počítá i s 15 minutami, během kterých člověk usíná. Pokud usneme v jiný čas, probudíme se ospalí.

  • Pokud vstáváme v 5:00, musíme jít spát v 18:15, 19:45, 21:15, 22:45…

  • Pokud vstáváme v 5:30, musíme jít spát v 18:45, 20:15, 21:45, 23:15…

  • Pokud vstáváme v 6:00, musíme jít spát v 19:15, 20:45, 22:15, 23:45…

  • Pokud vstáváme v 6:30, musíme jít spát v 19:45, 21:15, 22:45, 00:15…

  • Pokud vstáváme v 7:00, musíme jít spát v 20:15, 21:45, 23:15, 00:45…

  • Pokud vstáváme v 8:00, musíme jít spát v 21:15, 22:45, 00:15, 01:45…

  • Pokud vstáváme v 9:00, musíme jít spát v 22:15, 23:45, 01:15, 02:45…

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Co jsou greens a proč je pít? Pojďme se společně podívat na trend zeleného pití, které prospívá zdraví

Co jsou greens a proč je pít? Pojďme se společně podívat na trend zeleného pití, které prospívá zdraví

Zdraví
Nepodceňujte prevenci rakoviny: Jednoduché samovyšetření vám může zachránit život

Nepodceňujte prevenci rakoviny: Jednoduché samovyšetření vám může zachránit život

Zdraví
Proč jíst pomalu a vědomě? Pár klidných minut jedení přispívá nejen zdraví, ale i hubnutí

Proč jíst pomalu a vědomě? Pár klidných minut jedení přispívá nejen zdraví, ale i hubnutí

Zdraví
Nemáte čas na klasický trénink? Zkuste tzv. exercise snacking, který pomůže během celého dne sezení v práci

Nemáte čas na klasický trénink? Zkuste tzv. exercise snacking, který pomůže během celého dne sezení v práci

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE + DENTÁLNÍ PÉČE SWISSDENT + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ - MARIANNE + DENTÁLNÍ PÉČE SWISSDENT + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit