Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Žijeme v době, kdy technologie tvoří nedílnou součást našich každodenních životů. To však přináší i neustálé sledování obrazovek, které často způsobuje bolest, únavu a nepříjemné pálení očí. Jak to změnit, aniž byste se musela odpoutat od své práce? Odborné studie přicházejí s jednoduchým trikem.

Aneta Akgül | 20. 11. 2024

Počítače, tablety, chytré telefony a televize – to jsou zařízení, která tvoří nedílnou součást našeho běžného fungování. Žijeme přeci v digitální době. Tato zařízení nám přinášejí spoustu požitku a zjednodušení, ovšem váže se k nim i spousta nevýhod. Kvůli tomu, že většinou nejsme schopné (nebo nemůžeme) od digitálních obrazovek odtrhnout zrak, nejvíc trpí naše oči a hlava. Zdravotní dopady v tomto ohledu zřejmě není nutné nijak dokazovat – únava a pálení očí, častější bolesti hlavy a někdy dokonce i zhoršení krátkozrakosti. Oftalmologové, tedy odborníci se zaměřením na zrak, optiku a oční chirurgii, proto vyvinuli jednoduchý trik, který by měl vašim očím ulevit.

Mohlo by se vám líbit

Modré světlo: Nenápadný strašák, který ovlivňuje oči i organismus

Veřejné osvětlení, smartphone, display monitoru nebo třeba televize. To všechno jsou přístroje, které vysílají modré světlo. Není tedy divu, že se v poslední době vede rozsáhlá diskuze o tom, jaký vliv má umělé modré světlo na náš spánkový režim, zrak nebo třeba psychiku.
marianne.cz

Jednoduchý trik aneb pravidlo 20–20–20

Na trhu existují různé vymoženosti, které očím slibují úlevu. Jedná se různé brýle či čočky, které oči chrání před modrým UV světlem, a tím zmenšují jejich námáhání. Ne každému ale tyto výrobky vyhovují. Já sama brýle proti modrému světlu mám – ano, během několika hodinové práce na počítači očím trochu uleví, ale nemohu tvrdit, že by se jednalo o zázrak. A tak jsem sama hledala různé alternativy, jak očím ještě více pomoci. Oftalmologové nedávno přišli s pravidlem 20–20–20, které mě velice zaujalo. O co se jedná?

Po každých 20 minutách nepřetržitého dívání do obrazovky se 20 vteřin zadívejte na místo, které je vzdáleno přibližně 20 stop (cca 6 metrů). 20 vteřin je ideální doba pro to, aby se oči tzv. resetovaly a uvolnily. Těmito pravidelnými přestávkami lze dle odborníků oddálit únavu, pálení a dokonce i případnou bolest hlavy. Samozřejmě pro toto tvrzení existují i odborné studie, které zkoumají dopady modrého světla pro oči. Jedná se například o studii z roku 2013 zveřejněnou na Nepalese Journal of Ophthalmology, kde byli vzorkem studenti z různých univerzit v Malajsii. 95 % z celkem 795 zkoumaných potvrdilo, že syndrom unaveného oka způsobený hleděním do obrazovky se dostavil již po dvou hodinách. Další studie z roku 2020 z Qassim University v Saudské Arábii zkoumala přímo pravidlo 20–20–20. Výzkum potvrdil, že se únava očí snížila o 20–30 %.

Mohlo by se vám líbit

6 jednoduchých kroků, jak zlepšit kvalitu spánku

Spánek je základem dobrého zdraví a psychické pohody, zejména pokud čelíte každodennímu stresu, pracovním povinnostem a péči o rodinu. Nejde jen o kvantitu spánku, ale hlavně o kvalitu. Vyzkoušejte těchto 6 kroků, díky kterým se váš noční odpočinek mnohonásobně zlepší.
marianne.cz

Čemu dalšímu modré světlo škodí?

Zdaleka se nejedná pouze o oči, které kvůli nadměrnému modrému světlu trpí. Existují studie, které potvrzují, že má modré světlo z digitálních obrazovek negativní vliv také na kvalitu spánku. Modré světlo totiž výrazně ovlivňuje produkci melatoninu – hormonu, který navozuje pocit únavy a reguluje spánkový cyklus. Právě proto může modré světlo ztížit usínání a člověk se ráno cítí unavený. V podstatě se totiž jedná o to, že vystavení tomuto druhu světla mozku signalizuje, že je ještě den. Automatické nastavení spacího režimu tak neprobíhá tak, jak by mělo. Zkuste proto ideálně hodinu až dvě před spánkem odložit počítač i telefon. A pokud to nelze, téměř všechna chytrá zařízení nabízejí nastavení teplejšího (většinou oranžového nebo červeného) módu, který není pro oči a mozek tolik agresivní.

Mohlo by se vám líbit

Spánková kalkulačka: Zjistěte na základě spánkových cyklů, v kolik hodin máte jít spát, abyste byli ráno maximálně odpočatí

Každý z nás si přeje klidný a ničím nerušený spánek, jenže ne každému se takový luxus poštěstí. Nedostatek spánku je pro lidský organismus přímo kritický, zejména pokud jde o chronický problém. Proto je velmi důležité vědět, jak se co nejkvalitněji vyspat. Přestože se říká, že by člověk měla spát osm hodin, více záleží na tom, v kolik jdete spát a v kolik vstáváte. Pojďme si představit spánkovou kalkulačku, která nám přesně tohle vypočítá.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Zdraví
Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Když je PMS až příliš bolestivé: Zjistěte, zda náhodou netrpíte premenstruační dysforickou poruchou

Zdraví
Nemáte náladu sportovat venku? Vyzkoušejte domácí cvičení, která vás nejen budou bavit, ale posílí tělo i mysl

Nemáte náladu sportovat venku? Vyzkoušejte domácí cvičení, která vás nejen budou bavit, ale posílí tělo i mysl

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit