1. Pokud vidíte v prvním kolečku číslo 3, máte poruchu vnímání zelené a červené barvy. Člověk, který vidí barvy dobře, vidí číslo 8.
2. Pokud vidíte číslo 17, máte poruchu vnímání zelené a červené barvy. Člověk, který vidí barvy dobře, vidí číslo 15.
3. Máte-li oči v pořádku, vidíte číslo 5. Pokud vidíte číslo 2, máte poruchu vnímání zelené a červené barvy. Úplně barvoslepý člověk nerozezná v kolečku žádné číslo.
4. Zdravé oko vidí v kolečku vlevo dole číslo 73. Když vidíte číslo 28, můžete mít poruchu barvocitu.
5. Číslo 12 by mělo být viditelné člověku, který má problém s barvoslepostí, i člověku, který vidí všechny barvy tak, jak má.
6. Pokud vidíte číslo 21, máte poruchu vnímání zelené a červené barvy. Vidíte-li 74, váš barvocit je v pořádku. Barvoslepý člověk číslo vůbec nevidí.
Jak barvoslepost může člověka omezit
Pokud vám vyšlo, že nevidíte barvy úplně dobře, může vám to v lepším případě způsobit například problémy při vaření (rozeznat dostatečně uvařené maso nebo nezralé ovoce), v horším případě zkomplikovat zisk řidičského průkazu nebo určitých povolání. Barvoslepí lidé by neměli vykonávat zaměstnání jako je pilot letadla, elektrikář nebo strojvedoucí. Může to ztížit ale i práci výtvarným umělcům či lidem v módním průmyslu.
Dá se barvoslepost léčit?
U lidí, kteří mají poruchu barvocitu vrozenou (což je naprostá většina), bohužel neexistuje žádná léčba, která by ji mohla zcela odstranit. Barvoslepost lze napravit pouze když se léčí nemoci, které jsou za její vznik zodpovědné – mezi nimi může být například cukrovka, roztroušená skleróza či zelený zákal. Do určité míry je ovšem možné ji korigovat, a to například speciálními kontaktními čočkami či brýlemi pro barvoslepé, které dotyčným pomáhají barvy rozpoznávat tím, že zvyšují jejich sytost.