V dnešním světě jsou technologie naší velkou součástí. Málokdo dokáže strávit den bez nich. Vlastně ve skutečnosti na nich mnohdy trávíme více času, než je zdravé. Jedním z důvodů je, že jsme skrz ně propojeni s lidmi a často je potřebujeme i k práci, ale kolikrát po telefonu nebo ovladači na televizi saháme jednoduše jenom proto, že se tak nějak nudíme a cítíme se trochu skleslí a víme, že nás obsah na technologiích dokáží zase trochu dobít.
To je ale celkem nebezpečné, jelikož tak máme „zdroj potěšení“ doslova na dosah ruky. Ať už se jedná o lajky na sociálních sítích, poslouchání písniček nebo sledování Netflixu. To vede totiž k tomu, že vzniká takzvaný levný dopamin.
Dopamin je neurotransmiter, neboli chemická látka, která vysílá signály do našeho mozku. Neurotransmitery mají širokou škálu funkcí a funkce dopaminu se soustředí kolem oblastí potěšení a odměn v našem mozku. Je tak jedním z takzvaných „hormonů štěstí“. Jenomže tím, že je dnes tak snadné ho dosáhnout a „štěstí“ v sobě cíleně vyvolat, dochází k tomu, že jsou na jeho neustálém doplňování lidé závislí. Tedy přesněji – není zcela možné získat závislost na dopaminu jako takovém, ale spíše na činnosti, která zvyšuje jeho hladinu, tudíž i na tom, jak se s vysokým dopaminem cítíme.
Sociální sítě jako droga
Možná si teď říkáte, „proč to měnit, když je to tak jednoduché a funguje to?“ Problém je v tom, že čím vyšší je uvolňování dopaminu, tím více je daná věc návykovější. A čím více tedy zažíváme dopamin, tím větší je potom jeho pokles. To vede nejenom k tomu, že těchto zdrojů dopaminu chceme víc a víc (a není to ani tak složité, když nám Netflix po každé dokončené epizodě nabízí hned další), data navíc ukazují, že přestože máme na dosah nekonečné zdroje zábavy, jsme stále méně šťastní.
Celosvětová míra deprese za posledních 30 let výrazně roste a podle zprávy World Happiness Report lidé v zemích s vysokými příjmy za posledních zhruba deset let jsou nyní nejvíce nešťastnými, co kdy byli. Stáváme se tak jen závislými na těchto podnětech, abychom fungovali, i když nás vlastně pořádně neuspokojují.
Tímto tématem se do hloubky zabývala psychiatrička Anna Lembke, která nazývá telefon „moderní injekční stříkačkou“, která nám je neustále dostupná. V důsledku toho jsme podle ní zapomněli, jak být sami se svými myšlenkami. Nedokážeme se soustředit na dlouhé úkoly, nebo se dostat do kreativního procesu, jelikož neustále odskakujeme na sociální sítě, abychom dobili svou dávku dopaminu. To má ovšem svou cenu – nejsme pak totiž schopní žít plně v přítomnosti a svou pozornost věnovat tomu, co je před námi...těm, co jsou před námi: tedy i partnerovi, dětem či přátelům. Navíc to potom může vést k tomu, že vše vnímáme povrchně a nic neprožíváme do hloubky, jelikož když jsme chvíli nešťastní, hned si svou hladinu dopaminu zvedneme rozsvícením obrazovky.
„Ztrácíme schopnost oddalovat uspokojení, řešit problémy a vypořádat se s frustrací a bolestí v mnoha různých podobách," řekla Lembke deníku Guardian.