Mizející vajíčka
Faktem je, že věk prvního otěhotnění se posouvá směrem nahoru. Už dávno neplatí, že žena, která do dvaceti není vdaná a nemá dítě, je „divná“. Tím, že se ženám otevřely dveře v pracovní sféře a mají šanci si budovat kariéru nebo cestovat a objevovat svět – anebo si prostě svobodně užívat života –, se průměrný věk prvorodiček posunul na 29,6 roku. Není ale výjimkou, že prvorodičkami jsou i ženy 40+. Důvody jsou různé: nedostatek vhodných potenciálních otců, vysoké nároky nebo třeba to, že si žena po mnohaletém vztahu uvědomí, že to není to pravé, a opravdovou lásku najde až ve vyšším věku. Druhou částí starších rodiček jsou pak ženy, které už jedno či více dětí mají a rozhodly se, že tím nekončí. Celkem je rodiček mezi 40 a 50 lety zhruba pět procent a není pravda, že by to byl fenomén moderní doby: starší ženy rodily vždy, jen většinou nešlo o první porod, ale třeba o desátý. Žena zkrátka rodila, dokud mohla. V tomto ohledu se věci jistě mění.
Co se ale nemění, je naše schopnost otěhotnět. Zatímco mužské pohlavní buňky – spermie – se tvoří po celý život, u vajíček tomu tak není. Žena má největší počet vajíček ve vaječnících, když je ještě jako plod u mámy v břiše. Po narození jejich počet rapidně klesá a jejich počet se snižuje celý život až do doby, kdy nastane menopauza a vaječníky vypovědí svou funkci úplně. Pokud má žena menší zásobu vajíček, než je v populaci obvyklé, a neotěhotní včas, zbývá jediná možnost, a to je využití darovaného vajíčka. A kolik vajíček vlastně ještě máte? To se dá zjistit kombinací podrobného ultrazvuku a odběru antimülleriánského hormonu. Obecně se ale dá říct, že od 42 let je šance na otěhotnění z vlastních vajíček velmi malá, během jednoho menstruačního cyklu ani ne pětiprocentní (u dvacátnic je to kolem 25 procent).
Pokud k otěhotnění přesto dojde, stoupá výskyt komplikací, jako je například těhotenská cukrovka nebo hypertenze a s tím související riziko preeklampsie a eklampsie, což jsou onemocnění, která neohrožují na životě jen miminko, ale i maminku. U dětí starších matek (ale riziko mírně zvyšují i staří otcové) se také častěji vyskytují vrozené vývojové vady, jako je Downův syndrom. A stoupá i nebezpečí potratů a předčasných porodů.