Přejít k hlavnímu obsahu
Zdraví

Světový den prevence sebevražd a jak vypadá tato problematika u nás

Den, který stojí za připomenutí dat souvisejících s tímto tématem. Kdy se odehrává nejvíce sebevražd? Jak je ovlivnila koronavirová pandemie? A co lze udělat, aby se jim předešlo? To vše v článku.

Tereza Čaladi | 10. 09. 2022

Téma, kterému se každý vyhýbá, přitom je potřeba o něm mluvit. Podle zažitých pověr k sebevraždám dochází nejčastěji na podzim kvůli chmurné náladě či na Vánoce, jelikož si lidé více uvědomují svou osamělost. Ale ve skutečnosti se nejvíce z nich děje v březnu a dubnu, a to v pondělí. Výrazně častěji se objevují u mužů, což může souviset s tím, že také volí drastičtější způsoby, jako je například zastřelení. U žen je větší pravděpodobnost, že se například otráví. Nejhojněji využívaným způsobem je ovšem u obou pohlaví oběšení.

Každý rok dojde zhruba k 800 000 až 1 000 000 sebevraždám ve světě. A Česká republika nečiní malou část z této statistiky. Ročně svůj život tímto způsobem ukončí 1 300 Čechů, přičemž na jednu sebevraždu dle odhadů připadá 20 pokusů o ni. Díky tomu je Česká republika nad světovým průměrem.

Dalo by se očekávat, že se tyto statistiky, jak české tak světové, zvedly během koronavirové pandemie a po ni. Prozatím k tomu ale nedošlo.

Proč by se mělo o sebevraždách více mluvit

Jedním z obecných předpokladů je, že se někteří lidé poškozují či se pokusí o sebevraždu, aby na sebe upozornili. Proto když bude těmto jedincům nasloucháno, může být sebevraždám předejito.

Tento prostor by přitom měl být na školách, ale i mezi veřejností. O to se snaží projekt Destigmatizace realizovaný pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví. V rámci projektu vznikla iniciativa Na rovinu, která se soustředí na témata jako je psychologická a psychiatrická péče, spánek, sexualita, umění, drogy, sebevraždy a mnoho dalšího. Pořádá k tomu řadu destigmatizačních aktivit – besedy, festivaly a mimo to vydává příspěvky na sociálních sítích s tipy, jak zvládat duševní zdraví či přistupovat k lidem, kteří jím trpí.

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Jak sebevraždy ovlivnil seriál 13 důvodů proč

Tato problematika byla hlavní tématikou amerického seriálu 13 důvodů proč vycházejícího v letech 2017-2020. Jednalo se v něm o to, že se studentka střední školy zavraždila a zanechala po sobě kazety určené lidem, které viní z toho, co se jí stalo.

Seriál byl považovaný za poněkud osvětový v tom, že způsobil, že se téma začalo ve společnosti více řešit a zejména mladí lidé si začali více uvědomovat dopady svých činů. Podle studie Centra pro média a lidký rozvoj Severozápadní univerzity, kterou si nechal Netflix zpracovat po 1. sérii, se ukázalo, že 78 % diváků věřilo, že jim série pomohla pochopit, že jejich činy mohou mít dopad na ostatní, 73 % se rozhodlo být ohleduplnější k tomu, jak se chovají k ostatním lidem, a 51 % uvedlo, že se omluvilo někomu, komu ublížili. Zároveň si zhruba polovina diváků seriálu začala vyhledávat informace o tématech řešených v seriálu – tedy sexuální násilí, deprese, sebevraždy a podpora druhých. Seriál byl ovšem zároveň kontroverzní, jelikož u některých lidí údajně stál za zvýšením úzkosti a zhoršením jejich duševního zdraví. Pokud se na něj tedy chcete podívat, doporučujeme s někým, či pouze pokud cítíte naprostou psychickou pohodu.

Jak strávit tento den

Jedná se o smutný den a rozhodně se nedá hovořit o nějakých oslavách. Ale v tento den startují takzvané Týdny duševního zdraví (letos 33. ročník), které budou trvat měsíc, tedy do 10. října. Jedná se o kampaň, jejímž cílem je udělat z duševního zdraví a well-beingu globální prioritu pro všechny. V jejich rámci se můžete zúčastnit koncertů, výstav, divadelních a filmových představení, workshopů, dnů otevřených dveří, kulatých stolů, besed, diskusních fór o nejrůznějších aspektech duševního zdraví a podobně ve všech krajích v České republice.

Mohlo by se vám líbit

A co bude dál? Jaká je budoucnost Velké Británie bez královny Alžběty II.

Královna Alžbeta II. stála v čele Spojeného království 70 let, což z ní činí nejdéle sloužící panovnici v historii. Je těžké představit si britskou monarchii bez ní. Ta chvíle ale bohužel nastala a ačkoliv královská rodina v současné době truchlí nad obrovskou ztrátou, stejně jako my všichni, musí zároveň přemýšlet, co dál.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zdraví
Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Díváte se na mobil hned po probuzení? Zjistěte, jak tento drobný zvyk ovlivní celý váš den

Zdraví
Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Trápí vás unavené oči z mobilu a počítače? Studie radí jednoduchý trik, jak jim ulevit

Zdraví
Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Muzikoterapie na vlastní kůži: Léčba hudbou zlepšuje duševní zdraví a pomáhá uniknout každodenní rutině

Zdraví
Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

Konec body positivity? Jak Ozempic mění hubnutí a honbu za dokonalým tělem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit