Jóga je kvůli svým efektům – mezi které spadá větší síla, flexibilita, kondice celkově a i čistá hlava – jedním z nejoblíbenějších cvičení v posledních letech. Možná z toho důvodu vzniká více a více jejích druhů. Kromě klasické jógy existuje power jóga zaměřená na sílu, dále například akrojóga, která zahrnuje akrobacii ve dvojicích, ale například i jóga se štěňátky či hot jóga, která se cvičí v místnosti, kde je okolo 40 °C. O ledové józe by se dalo říct, že je přesným opakem poslední jmenované jógy.
Co je přesně „ledová jóga“?
Ledová jóga navazuje ještě na další trend, a sice otužování podle Wim Hofa (zakladatele otužování). Ačkoliv přináší některé podobné benefity jako otužování, nemusíte při ní vyloženě vstupovat do ledové vody, jedná se totiž o jógu na ledě.
Ledovou jógu začala praktikovat švédská jogínka Rebecca Björk. Léta cvičila jógu venku, až ji napadlo zařadit ji do svého nového wellness programu spolu s chůzí po sněhu a mindfulness. Chladné počasí a pohyb posilují krevní oběh, což více stimuluje bdělost a vy se tak cítíte, jako byste měli více energie. Björk ji cvičí na zamrzlém Baltu, vy ji ale můžete praktikovat i na zahradě. Při současných teplotách zkrátka stačí být venku.
Tu severskou zažila na vlastní kůži Emma Cook, redaktorka magazínu Guardian. „Fyzické pocity jsou zde intenzivnější. Dokonce i hluboké dýchání každou pózou je vzrušující, jako vdechování drceného ledu. Ukrytá v silných vrstvách, sněhové kombinéze a gumových botách můžu zapomenout na své běžné rychlé vinyasy. Přechod do nejjednodušší pózy vyžaduje čas a úsilí,“ popisuje jógu v -17 °C ve své reportáži. K té došlo poté, co přišli z tábora, kde mají útulné chatičky, k Baltskému moři na sněžnicích. Potom 30 minut cvičili, následovalo pití čaje a dobrá večeře zpět v táboře. Pro upřesnění: do vody lezou jen opravdoví fajšmekři, častěji po józe následuje právě ten čaj. Chválila si taky minduflness, neboli zklidnění mysli, které s touto jógou přichází. Díky chladu si je člověk daleko více vědom sám sebe a spojení s přírodou.