Jak se ukázalo, většina lidí nespí ani na zádech, ani na břiše, ale na boku. A to má obecně mnoho výhod. Mezi ně patří snížení bolesti v dolní části zad, tedy v oblasti kříže; méně chrápání, jelikož jsou dýchací cesty otevřené a člověku se tak lépe dýchá; zároveň se zvyšuje efektivita mozku a v neposlední řadě je tato poloha výhodná pro těhotné ženy. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří těchto výhod využívají, je to fajn. Ale zároveň je dobré přemýšlet nad tím, na které straně budete spát.
Proč se doporučuje spát spíše na levém boku
Přestože se naše těla jeví do značné míry symetricky, naše umístění orgánů nás činí vnitřně asymetrickými. Na levé straně jsou přitom umístěny zásadní orgány jako žaludek či srdce. A právě jejich umístění a gravitace hrají roli v tom, proč je dobré spát na levém boku.
Jako jedna z největších výhod se jeví podpora trávení. Tenké střevo přenáší odpad do tlustého střeva přes ileocekální chlopeň, která se nachází v pravé dolní části břicha. Zmáčknutí, tudíž dysfunkce, této chlopně může hrát roli při klidném trávení a mít vliv na střevní poruchy.
Když spíte na levém boku, je pravděpodobnější, že obsah žaludku zůstane na místě pomocí gravitace. Převalíte-li se na pravou stranu, zvednutá poloha žaludku vás může vystavit vyššímu riziku vzniku kyselého refluxu, který nastává, když se obsah žaludku vrací zpět do jícnu a způsobuje pocit pálení a hlodání. Studie z roku 2010 zjistila vztah mezi ležením na pravé straně a zvýšeným počtem případů pálení žáhy než při ležení na levé straně. Vědci se domnívají, že pokud ležíte na levém boku, žaludek a jeho žaludeční šťávy zůstávají během spánku níže než jícen.
-
Stimulace odvodu toxinů z lymfatických uzlin
Spánek na levé straně zároveň reguluje lymfatický systém těla, který je zodpovědný za metabolismus a odstraňování toxinů. Levá strana je totiž, co se týče lymfy, dominantnější.
Podobně jako to funguje s trávením, tak to je i se srdcem. „Když se podíváte na diagram typického lidského oběhu, žilní krev se vrací do srdce systémem levostranné duté žíly, takže spánek na pravém boku by teoreticky mohl tomuto návratu bránit v toku (kvůli zmáčknutí),“ řekl CNN neurolog a odborník na spánek Christopher Winter. To se doporučuje zejména těhotným ženám, u kterých spánek na této straně zlepšuje průtok krve mezi srdcem, plodem, dělohou a ledvinami a zároveň udržuje tlak na játra. Opatrní jsou naopak lidé s nemocnými srdci, někteří tvrdí, že v této poloze na něj cítí tlak.